Çin merkezli bir sosyal medya platformu olan TikTok, 18 yaşın altındaki kullanıcılara daha yüksek kullanıcı gizliliği ve güvenlik standartları sağlamayı amaçlayan yeni gizlilik güncellemesini duyurdu.

WhatsApp mesajlaşma uygulamasının gizlilik politikasında yapılan değişikliklerle, insanlar sosyal medya platformlarının kişisel güvenliği ve gizliliği ihlal edip etmediğini tartışmaya başladı. Çin merkezli sosyal medya platformu olan TikTok, gençler arasında her geçen gün giderek daha popüler hale geliyor ve TikTok, 18 yaşın altındaki kullanıcılar için yeni düzenlemeler getirdi.

13-15 yaş arasına yeni gizlilik ayarı

18 yaşın altındaki kullanıcılar için daha yüksek gizlilik ve güvenlik standartları sağlamayı amaçlayan düzenlemelere uygun olarak, 13 ile 15 yaş arasındaki kullanıcı hesapları için varsayılan gizlilik ayarları “özel” olarak değiştirilecektir. Bu nedenle, yalnızca kullanıcı tarafından onaylanan takipçiler paylaşılan videolarını izleyebilecek. Ayrıca, o yaştaki kullanıcıların hesaplarından “Hesabınızı başkalarına önerin” seçeneği kaldırılacaktır. Hatta 16 yaş ve altı kullanıcılar tarafından paylaşılan videoların platformda indirilmesine artık izin verileyecek. Kısacası 18 yaş altı kullanıcılar için çoğu şey artık yasaklanacaktır.

5,7 milyon dolar ceza almıştı

Şubat 2019’da, TikTok (o zamanlar Musical.ly olarak adlandırılıyordu), ABD Çocukların Gizlilik Yasasını ihlal ettiği için Federal Ticaret Komisyonu tarafından 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Türkiye’ye temsilci atanacak

TikTok geçtiğimiz günlerde Türkiye’den bir temsilci atama kararını açıkladı. Konuyla ilgili açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dan geldi ve Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu açıklamayı kullandı: “Bugün VK ve YouTube sonrası görüşmelerimiz nedeniyle TikTok bir temsilci atayacağını açıkladı.

TikTok nedir?

TikTok, iOS ve Android sürümleri olan bir sosyal ağ hizmetidir. Bu uygulama ile fotoğraf, video, müzik, bulunduğunuz yer ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir şeyi kısa video olarak paylaşabilirsiniz. Kısa videonuzu Tik Tok veya Facebook, Instagram ve Twitter gibi diğer sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz. Bu sosyal ağ uygulamasını kullanarak sadece çektiğiniz videoları değil, diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan videoları da izleyebilirsiniz.

OKUYUN  Kimse ne olduğunu bilmiyor! #haddinibilyoutube

TikTok şuan kaç kişi tarafından kullanılıyor?

TikTok, 150’den fazla ülkede 500 milyon aylık aktif kullanıcı sayısını da geride bıraktı. Türkiye’de 21 Ocak 2019 tarihi itibariyle Android’te sosyal platformlar arasında en çok indirilen uygulama olan TikTok, tüm Android uygulamaları kapsamında da en fazla indirilen 3. uygulama konumunda bulunuyor. Türkiye’deki iPhone kullanıcıları arasında iOS platformunda video uygulamaları arasında en fazla indirilen uygulama olan TikTok, genel sıralamada bakımından da 6. konumda.