Popüler sosyal medya platformu TikTok’ta, Suriye’den Lübnan’a insanların kaçırıldığı bir video yayınlandı. Olayın perde arkasına bakıldığında şok olunacak bir gerçekle karşı karşıya kaldılar. Yayınlanan görüntülerin reklam amaçlı olduğu ortaya çıktı ve çığ gibi büyüyen tepkilere neden oldu.

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişinin kullandığı TikTok uygulamasında yer alan bir hesapta, Suriye rejimi tarafından aranan kişilerin Lübnan’a belli bir ücret karşılığında kaçırıldığına ilişkin reklam içerikli bir video paylaşıldı. Kaçakçılar, insanları Lübnan’a getirme koşullarını yayınladı ve ayrıca kaçakçılar 1072 Türk Lirası’ndan başlayan bir fiyat listesi paylaştı.

Olay bildirildikten kısa bir süre sonra reklamlar kaldırılsa da internet ve insan kaçakçılığı fiyatları ile ilgili tüm bilgiler farklı hesaplar tarafından paylaşılmaya başlandı. Gerçekler, Suriye’den Lübnan’a kaçakçılık şebekesinin fiyatının şehirden şehire değiştiğini kanıtladı.

Ödenecek ücretler hangi şehir’de olduklarına göre belirleniyor

Sosyal medyada yayınlanan videoda Suriye rejiminden Lübnan’a kaçak seyahatin maliyeti

  • Deraa’da 2.000.858 lira
  • Şam’da 1429 TL
  • Homus’ta 1072 TL
  • Afrin’de 5.000.717 TL ücret talep edildiğini açıkladılar.

Yayınlanan görüntülerde lüks araçlarla Suriye’den Lübnan’a insan kaçakçılığının yapıldığı anların fotoğrafları yer alıyor.

5.5 milyon kişi yerinden edilmişti

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kurtarma Komitesi, Suriye’de on yıl süren iç savaş sırasında 500.000’den fazla kişinin öldürüldüğünü duyurdu. 5.5 milyon Suriyeli mülteci Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’a kaçtı ve 6,6 milyonu ülke içinde yerinden edildi. Bu 3.6 milyon kişi Türkiye ve Lübnan’a gitti ve 950.000 ile 670.000 kişi de Ürdün’e sığındı. Benzer şekilde, yaklaşık bir milyon Suriyeli Avrupa ülkelerine kaçtı.

OKUYUN  Instagram'a güncelleme geliyor! Hikayeler için altyazı desteği...