Son yıllarda kullanıcı sayısı çığ gibi yükselen sosyal medya platformu olan TikTok, popülaritesini artırma hızıyla takdir edilesi bir uygulama olsa da içeriklerinin düşük kalitesi olması nedeniyle tartışmalı bir sosyal medya platformu olmaya devam ediyor.

ABD’nin Tennessee eyaletinde gerçekleşen olayda, TikTok akımlarını bir kez daha tartışma konusu haline getirdi. 9 yaşındaki bir çocuk, TikTok‘taki ‘boğulma’ akımına katılırken hayatını kaybetti.

LaTerius Smith Jr. adlı çocuk, boynuna kemer bağlı bir şekilde baygın halde bulundu. Ailesi, olayın ardından yaptığı açıklamalar ile LaTerius‘un ölümünü TikTok akımına bağladılar. LaTerius’un aile büyüklerinden olan Barbara Williams, küçük çocuğun ölümünün ardından yaptığı açıklamalarda “Bazı insanlar çeşitli sitelere aptalca videolar yüklediği için onun (LaTerius’un) hayatı sona erdi” ifadelerini kullandı. LaTerius‘un ölümünden sonra başta TikTok olmak üzere internette küçük bir araştırma yaptıklarını, insanların kendilerini nasıl boğabileceklerini gösteren videolar bulduklarını ve LaTerius gibi küçük çocukların bu akımları tam olarak anlayamayıp hayatlarını kaybedebileceğini belirttiler.

Pa

TikTok, söz konusu suçlamalar ile ilgili  henüz bir yanıt vermiş değil. Bununla birlikte TikTok topluluk yönergeleri, tehlikeli akımları teşvik eden ve yücelten içerikleri direkt olarak yasakladığını belirtiliyor. Ancak TikTok‘ta biraz arama yaptığınızda pek de ‘sağlıklı’ olmayan pek çok akıma ait videolar görebilmektesiniz.

OKUYUN  İşte 2021'in ilk yarısında en çok indirilen uygulamalar...