Telegram bugüne kadar hükumetler dahil hiçbir üçüncü tarafa bilgi aktarmadığını açıklamıştı. Uygulamanın 500 milyon kullanıcıya yaklaşmasının ardından Telegram’ın kurucusunda kafaları karıştıran bir açıklama geldi.

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, gelecek yıldan itibaren Telegram’ın sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla gelir elde etme yollarını arayacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Telegram kullanıcıları, uygulamanın veri satmaya başlayacağından endişe etmeye başladı.

Telegram’ın bu zamana değin, kendi finansal katkısıyla ayakta durduğunu belirten Durov, bu büyüklükte bir şirketin sürdürülebilir bir iş modeli oluşturabilmesi için yılda birkaç yüz milyon dolara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz Nisan ayında 400 milyon kullanıcıyı geçip 2020 bitmeden hızla 500 milyona yaklaşan Telegram, veri gizliliğini önemsemesi ve WhatsApp’tan farklı özellikleri sayesinde ciddi bir alternatif olarak dikkat çekiyordu.

Telegram’dan yapılan açıklamada şirketin para kazanmasının tek yolunun veri satmak olmadığı, verilerin satışının yapılmayacağı, yeni bir reklam platformu sayesinde para kazanılacağını açıkladı. Telegram içerisinde kendi topluluğunu oluşturan gruplar var. Bu topluluklar üzerinde reklam çalışmalarını deneycek olan Telegram’ın, reklam verenlere nasıl bir veri sunacağı ise belirsizliğini koruyor. Reklam verenler, dijital ortamda reklamın kaç kişiye, hangi yaş aralığında, hangi cinsiyette olduğunu hangi cihazlar üzerinden reklamlarını gördüğünü dahi bilmek isterler. Bu noktada Telegram’ın veri gizliliğini nasıl sağlayacağı konusu ise belirsizliğini koruyor.

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, Telegram’ın sosyal bir ağ boyutunda olduğunu, yalnızca mesajlaşma uygulaması olarak görmenin doğru olmadığını belirtti. Durov, milyonlarca aboneye sahip açık kanallar üzerinden reklam yayınlayacaklarını ifade etti.

Durov, Telegram’ın kişisel sohbetlerde ya da küçük çaplı gruplarda kesinlikle reklam göstermeyeceğini taahhüt etti.

Şirketi satmayacağız

Facebook’un veri skandallarının ortaya çıkmasının ardından dünya üzerinde pek çok kişi, daha güvenli bir mecra olarak gördükleri Telegram’ı kullanmaya başladı. Telegram’ın popülerlik kazanmasının ardından uygulamanın satılacağı söylentisi ortaya çıkmıştı. Bu iddialara son noktayı koyan Pavel Durov, WhatsApp’ın kurucuları gibi uygulamamızı satmayacağız. Dünyanın kullanıcı verilerine saygı gösterebilmesi için Telegram’a ihtiyacı var. Telegram, gelecek yıldan itibaren gelir elde etmeye başlayacakç Bunu kuruluşumuzdan beri taahhüt ettiğimiz ilkelere ihanet etmeden yapacağız. Çalışmalarımız sayesinde kullanıcıların çoğu, uygulamaya reklam geldiğini bile anlamayacak ifadelerini kullandı.

OKUYUN  TikTok imkansızı başardı ve Facebook'u geride bıraktı...