Son yıllarda, görüntülü arama seçenekleri birçok platforma entegre edilse de, biriyle sohbet etme ihtiyacı hissettiğinde dünyada en yaygın ve akla gelen ilk uygulamalardan biri şüphesiz Skype’dır. Microsoft’a ait bu şirketin, platformunda arka planı bulanıklaştırarak yüzünüze odaklanabilen yeni bir özelliği var. Bu özellik, AI arka plan bulanıklaştırma aracı olarak adlandırılır ve müşterilerle ve uzak ekip üyeleriyle profesyonel toplantılarda çok kullanışlıdır. Peki arka plan bulanıklaştırma özelliği nasıl kullanılır ve ayarlanır?

Bir konuşma veya toplantı sırasında, konuşmanın diğer ucundaki kişinin dikkati eşyalardan veya diğer karmaşalardan dağıtıldığı için etkilenecektir ve kendiniz için belirlediğiniz hedeflere ulaşmanız zora girecektir.

Arka plan bulanıklaştırma seçeneği, size odaklanmayı azaltarak ve çevrenizdeki diğer şeylere odaklanarak başkalarının dikkatini yeniden çeker. Bu, olası parazitlerle başa çıkmayı kolaylaştırır. Güzel ve net görünürken etrafınızdaki ve arkanızdaki her şey gizlenecek.

Microsoft Teams’e de benzer bir özellik eklendi. Microsoft Teams, işyeri sohbetini, toplantıları, notları ve ekleri birleştiren bir platformdur. Yapay zeka saç, eller, cilt, yüz hatları ve kollar gibi özellikleri tespit etmek için tasarlanmıştır. Bunu, arka planı bulanık tutmak için arama ekranındaki kişinin çevresini ve hareketlerini sürekli analiz ederek yapar. Çerçevede iki kişi varken bile özelliğin çalıştığı görülmüştür.

AI algoritmalarının çalıştığından emin olmak için kameradan belirli bir mesafede (1,5 metre) olduğunuzdan emin olmanız gerekecektir. Bu özellik Skype masaüstü uygulamasında mevcuttur, ancak tüm cihazlarda çalışmayacaktır.

Microsoft Teams’de olduğu gibi, arka plan bulanıklaştırma seçeneği yalnızca bir masaüstü bilgisayardaki alıcıya çağrı yapıldığında çalışır. Alıcı “Skype”ı bir cep telefonunda kullanıyorsa arka planı bulanıklaştırma seçeneği görünmez. Microsoft, bu seçeneği daha fazla cihaza getirmek için üstünde çalışmalar yapıyor.

Skype Aramaları Yaparken Arka Planı Bulanıklaştırma

Biriyle video görüşmesindeyken arka planı bulanıklaştırma seçeneğini kullanabilirsiniz.

OKUYUN  Skype kullanmayı adım adım öğrenelim…

1) Skype’ı açın

2) Mevcut kişilerinizden herhangi biriyle görüntülü sohbet başlatın.

3) Seçeneklerin bir listesini almak için kamera akışına sağ tıklayın.

4) “Arka Planımı Bulanıklaştır” adlı seçeneğe tıklayın.

Alternatif seçenek:

1) Skype’ı açın.

2) Çağrı ekranına gidin.

3) Çağrı ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan dişli simgesine tıklayın.

4) “Ses ve Görüntü Ayarları” menüsüne tıklayın.

5) Arka planı bulanıklaştırma seçeneği burada mevcut olacaktır.

Bu adımlar, arka planınızın artık bulanık olmasını ve arayanın daha net bir odağa getirilmesini sağlayacaktır.

Bulanıklaştırma seçeneğinden kurtulmak için aynı prosedürü izleyebilir ve “Arka Planımın Bulanıklığını Kaldır”a tıklayabilirsiniz.