Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulan eğitim ve farkındalık programı SİBERAY, sosyal medya hesaplarının korunması yönünde 5 öneride bulundu.

Dünya genelinde 4.66 milyar insan internet kullanıyor. Toplam sosyal medya kullanıcı sayısı ise 4.20 milyar. En çok kullanıcısı olan sosyal medya platformu Facebook.

We Are Social raporuna göre, Türkiye’de günlük internet kullanımı 7 saat 57 dakika. İnsanlar günde 3 saate yakın bir süreyi sosyal medyaya ayırıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulan SİBERAY’dan sosyal medya hesaplarının güvenliğinin sağlanması için vatandaşlara 5 adet öneri geldi.

İşte o öneriler:

  • Şüpheli giriş uyarılarını açın. Bu sayede başka biri hesaba giriş yaptığında önceden haberiniz olur ve önlem alabilirsiniz.
  • Güvenli olmayan uygulamalara dikkat edin. Güvenliğinden şüphe duyduğunuz uygulamalar, sosyal medya hesaplarınıza erişebilir ve sizin kontrolünüz dışında şeyler yapabilir.
  • Sosyal medya hesabına kayıtlı e-mail ve telefon numarasını güncel tutun. Şifrenizi güncellemek ve değiştirmek için tek kullanımlık kodlar, e-mail ve telefon numarasına gönderilir.
  • Sosyal medya hesabına kayıtlı e-mail ve telefon numarasını güncel tutun. Şifresini unuttuğunuz e-mail adresini ve kullanmadığınız telefon numarasını güncelleyin.
  • İki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirin. Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde, hesabınıza giriş yapmak için telefonunuza tek kullanımlık şifre gönderilir.
OKUYUN  Twitter, Fleets için eğlenceli güncellemesini yayınladı!