“Popile” adlı yerli bir girişim, kişilerin kendileri ya da sevdikleri için ünlülerden tebrik mesajları alabilmesini mümkünleştiriyor. Ayrıca video için ödenen ücretlerin bir kısmı seçilen STK’lara (Sivil Toplum Kuruluşları) bağışlanıyor.

2000’li yılların ortalarından önce televizyonda, gazetelerde veya dergilerde tanıştığımız kişiler “ünlü” olarak tanımlanıyordu ve onlarla hiçbir şekilde iletişim kuramıyorduk. Ancak sosyal medya, bu durumu tamamen değiştirdi. Sosyal medya platformlarının yardımıyla, mesajınızı bulunduğunuz yerdeki herhangi bir ünlüye gönderebilirsiniz. Bununla birlikte asıl sansasyon, ünlüler size mesaj gönderdiğinizde oluyor.

Popile adlı yerli girişim, ünlüler ve hayranlarıyla etkileşim kurma fırsatı sunuyor. Ancak Popile’nin ortaya koymuş olduğu fark, hayranların ünlülere değil, ünlülerin hayranlara mesaj gönderiyor olması. Ayrıca mesaj alışverişi sırasında hem mesajı gönderen ünlü hem de mesajı alan hayran STK’ya bağışta bulunabilir.

Popile nasıl kullanılır?

Öncelikle Popile’nin web sitesine girip, ardından size veya sevdiklerinize mesaj göndermek istediğiniz ünlüyü seçiyorsunuz. Ardından, ünlüden videoyu sağlamasını istemek için ödeme yapmanız gerekiyor. Ödeme yapıldıktan sonra, seçilen ünlü videoyu 7 gün içinde hazırlayacak ve ardından taleple ilgili faturayı ve diğer güncellemeleri talepte bulunan kişiye e-posta yoluyla gönderecektir.

Video hazır olduktan sonra, talep eden kişiye hem SMS hem de e-posta gönderilecektir. gerçekleştirdiği ödemenin bir kısmının bağışlanacağı sivil toplum kuruluşunu da kendisi seçiyor. Videonun hazırlanamaması durumunda ödenen ücret 5-7 gün içinde iade ediliyor.

Kemal Tepret, Mete Acar, İsmet Berkay Çelik, Ertuğrul Uçar ve Oğulcan Tümdoğan tarafından geliştirilen ve işletilen Popile, Aralık 2020’de piyasaya sürüldü. Yayınlanan bilgilere göre, ekip geliştirme aşamasında mevcut herhangi bir altyapı kullanmadı. Bugün Popile, 17 farklı ünlünün tebrik videoları alabiliyor ve gelecekte iş kapsamını genişletmek hedeflerinden biri.

 

OKUYUN  Apple doğruladı: iCloud Mail çöktü!