Twitter, reklam gösterme konusunu biraz abartacak ve kullanıcıların tweet’lere cevap verdiği sırada reklam gösterecek. Bu duruma tepkiler oldukça fazla.

Twitter son dönemde oldukça farklı yeni özellikle kullanıcılarının karşısına çıkmıştı. Ancak bu kez gelecek olan değişiklik oldukça tepki çekecek.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan Twitter, atılan bir tweet’e cevap verirken bile size reklam gösterecek. Bu yenilik oldukça tartışılacak gibi.

Twitter’ın reklamlardan sorumlu ekip lideri Bruce Falck, yaptığı bir paylaşımda, “Bugünden itibaren tweetlede yeni bir reklam formatı denemeye başlıyoruz, Eğer bu testin bir parçasıysanız, bir tweete verilen ilk, üçüncü ve sekizinci cevabın altında reklam göreceksiniz.” açıklamasını yaptı. Falck’ın paylaşımı bu yeni özelliğe tepki gösteren kullanıcılarla doldu. Kullanıcılar, bu reklamların Twitter deneyimini olumsuz etkileneceğini belirtti.

Twitter reklamlara ağırlık vermeye başladı

Diğer sosyal medya platformlarına göre reklamlardan elde ettiği geliri oldukça düşük kalan Twitter, bu yılın son çeyreğinde Twitter’ın reklam geliri 1,05 milyar dolar iken Facebook 10,4 milyar dolar, Amazon ise yaklaşık 8 milyar dolar kazandığını açıklamıştı. Yani Twitter’ın artık reklamları reklamları artırma kararı şirket için oldukça normal.

Reklam verenler de rahatsız

Son dönemlerde Twitter’ın ünlendiği konular genellikle nefret söylemleri, yazılı ve sözlü taciz olayları ve pornografik içerikler olduğu için reklam verenler de bu durumdan rahatsız olmuş ve platformdan çekilme kararı almıştı. Hâlâ şirkete reklam veren bazı markalar ise bu yeni özelliğin kullanıcıları reklamlardan soğutacağını düşündüğü için bu özelliğe karşı olduklarını Twitter yetkililerine ilettikleri söyleniyor.

OKUYUN  Thodex vurgunu, PS Plus Mayıs oyunları, Flash TV dönüyor - Megabayt Haftalık Gündem (30.04.2021) VİDEO