Britney Spears’ın hayatıyla ilgili bir belgeselin yayınlanmasının ardından film, 1990’ların ve 2000’lerin başlarının pop prensesi olarak selamlandı ve ünlü isimlerin destekleri adeta bir yağmur gibi yağdı. Miley Cyrus, Sarah Jessica Parker ve Bette Midler gibi isimler, Britney’i babasının velayetinden çıkarmak için kampanyaya katıldı.

39 yaşındaki Spears, 2008’den beri kişisel hayatı, ticari ve mali haklarında söz sahibi değil. Bunun nedeni, 2008’den beri babası Jamie Spears’ın yasal rehberliği altında yaşıyor olmasıdır. Yapımcılığını New York Times’ın yaptığı “Framing Britney Spears” belgeselinin yayınlanmasının ardından bu sürecin bilinmeyenlerini dikkatlice gözden geçirdik.Bu süreç uzun yıllardır devam ediyor ve ünlü isimler Spears isteyen hayranlara destek olmaya başladı. 2007 yılında özel hayatında yaşanan iniş çıkışların ardından 2008 yılında babasının gözetimine giren Spears, Miley Cyrus, Sarah Jessica Parker, Bette Midler ve Paramore şarkıcısı Hayley Williams’dan destek geldi.

Amerikalı şarkıcı Miley Cyrus, iki gün önce Amerikan Futbol Ligi finali olan Super Bowl’daki performansında sahneden “Britney’i Seviyoruz” diye seslendi.

Videoyu görüntülemek için tıklayınız.

“Öğrenmeye ve normal bir insan olmaya çalışıyorum”

Spears belgeselin yayınlanmasının ardından tweet attı: “Her insanın kendi hikayesi vardır. Hepimizin çok farklı, parlak, güzel hayatları var. İnsan yaşamı hakkında bildiklerimizin, merceğin arkasında var olan gerçeklikle karşılaştırılamayacağını unutmayın. ” Spears ayrıca 3 yıl önce performansının bir videosunu yayınladığında sahnede performans sergilemeyi özlediğini söyledi ve “Ama öğrenmeye ve normal bir insan olmaya çalışıyorum. Günlük hayatın tadını çıkarmayı seviyorum. ”

Spears 12 yıldır kontrol altında

Britney Spears, 2007’de şiddetli depresyon tedavisi gördükten sonra, babası Jamie Spears, Spears’ın finansal ve tıbbi süreçlerinin tam kontrolünü üstlenmek üzere bakıcı olarak atandı. Ancak, Spears’ın babası, kendi sağlık sorunlarını gerekçe göstererek 2019’da geçici olarak bu görevden ayrıldı. Bakım görevi Montgomery müdürüne verildi. Ancak daha sonra bakım görevi mahkeme tarafından babaya iade edildi.

OKUYUN  Fiat Egea'da yılın son fırsatı! Son gün 31 Aralık

Britney’nin yaptığı itirazdan sonra görülen davada, Yargıç Brenda Penny, baba Spears’in rolünü askıya almayı reddetti. Spears bunun üzerine 12 yıldır devam eden kontrolünden çıkmadığı sürece şarkı söylemeyeceğini duyurdu.

Spears’ın hayranları ise babasının vasiliğinin kalkması için ‘Britney’yi Özgür Bırakın’ (#FreeBritney) sloganıyla kampanya başlattı.

Vasilik sistemi nedir?

Vasilik görevi yapan kişi Spears’ın bütün tedavisi, tıbbi kayıtları, günlük hayatta görüştüğü insanlar, iş anlaşmalarını kontrol etme yetkisine sahip olan kişidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde vasilik, bir kişinin kendi kararlarını veremeyeceğine karar verildiğinde, atanan kişinin hayatındaki maddi ve tıbbi prosedürleri kontrol edeceği anlamına gelir. Vesayet sistemi genellikle yaşlılar veya ciddi ruh sağlığı sorunları olan kişiler için uygundur.