YouTube, çocuklar arasında da çok popüler olan videolar için dünya çapında bir platform haline geldi. Videolar çocukların ruh sağlığı için gerçekten çok iyi ancak geçen yıldan bu yana çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikleri görüntülüyor olabileceğine dair birçok itiraz oldu.

YouTube, bu sorunların üstesinden gelmek için özellikle çocuklar için tasarlanan YouTube Çocuk uygulamasını başlattı. Çünkü buradaki içerik gerçekten çocuklara uygun. Ebeveynler bile, çocuklarının yaşlarına göre yeterli içeriğe sahip olduğundan ve uygunsuz olan hiçbir şeye erişmediğinden emin olmak için birkaç seçeneğe erişebilir. YouTube, çocukları bile çeşitli taraflardan gizlilik, içerik, abur cubur yiyecekler ve hatta çocukların hassas beyinlerine gerçekten zarar verebilecek intihar ipuçları içeren belirli şeyler gösterdiklerini söyleyen bazı şikayetlerle karşı karşıya.

Bu nedenle, bu tür içerikleri çocuklardan tamamen uzak tutmak çok önemlidir. YouTube Çocuk Uygulaması için bir şifre belirleyin. Bu aslında çocukları hassas içeriklerden uzak tutmak için çok faydalıdır. Çünkü sizi atlamak zorunda kalırlar.

Şifre belirleyin

 1. iOS veya Android’de YouTube Çocuk uygulamasını açıp kilit düğmesine dokunun. Sağ alt taraftadır.
 2. Daha sonra matematik problemini çözün ve Gönder’e tıklayın.
 3. Dört basamaklı uygun bir parola belirleyin ve ardından onaylayın. Şifre yardımıyla, uygulamanın ayarlarına ve kısıtlamalarına erişebilirsiniz. Çocuklar şifre kodunun tamamen farkında değilse, YouTube çocuklarının kısıtlamalarının ötesine geçemezler.

Çocukları YouTube çocuklarında güvende tutmanın yolları

Hesapta oturum açtıktan sonra, çocukların güvende tutulması için belirli adımlar izlenmelidir.

 1. YouTube çocuk uygulamasını açın.
 2. Sağ altta bulunan kilit düğmesine dokunun. Şifreyi girin.
 3. Ayarlara dokunun ve orada çocuğunuzun profil adını girin.
 4. Gmail şifresini girin ve oturum açın.
 5. Arama seçeneğini kaldırmak için, Devre Dışı Bırak, aramaya izin verir. Bu şekilde çocuklarınız YouTube çocuklarının videolarını bulamayacak.
 6. Onaylanmış içeriği etkinleştirmeniz gerekecektir. Bunu yaptıktan sonra, uygulamanın ana ekranına gidebilir ve çocuklarınızın video izlemesini istediğiniz kanalları seçebilirsiniz. Bu şekilde, kanallar bir insan küratör tarafından uygun şekilde onaylandı.
 7. Çocuklarınızın video görüntülemelerinden ve esas olarak önerilen videolar için olan arama terimlerinden video izlemelerine izin vermeyen İzleme Geçmişini Duraklatmayı etkinleştirmek. Oturum açmadan seçeneklerin çoğu, yönetebileceğiniz ayarların altında bulunur, ancak ebeveyn kontrollerine sahip olan kullanılamayacaktır.
OKUYUN  Ticaret Bakanlığı'ndan Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi! İstenmeyen elektronik iletilerin yeni çözümü...

YouTube Kids’te çocukların zamanını sınırlama

 1. YouTube Kids’i açın ve kilit simgesine dokunun.
 2. Zamanlayıcı’ya dokunun ve 1 ila 60 dakika arasında bir zaman sınırı ayarlayın.
 3. Ardından Zamanlayıcıyı Başlat’a dokunun.

Hatta uygunsuz videoları YouTube çocuklarında bildirebilirsiniz.

Youtube premium nedir?

“Youtube Premium”, YouTube ve YouTube Music reklamsız, çevrimdışı ve arka planda çalışmasına olanak tanır. 1 Aylık ücretsiz deneme süresinden sonra, ardından aylık 16,99TL olarak ücretli hale geçecektir. Deneme süresi sona ermeden 7 gün önce sizlere hatırlatma yapacaktır.

Ücretsiz deneme yalnızca yeni üyelere sunulacaktır. İstediğiniz zaman üyeliğiniz iptal edilir.