Instagram tüm dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Instagram insanların birbirini takip ettikleri, paylaşım yaptıkları, beğeni ve yorumlarda bulundukları eğlenceli bir platform. Ancak; günümüzde Instagram insanlar için sadece bunlardan ibaret değil. Pek çok kullanıcı Instagram üzerinden farklı yöntemler kullanarak gelir elde etmeyi başarıyor.

Bazı kullanıcılar ise bu yöntemlerle çok daha yüksek gelirler elde edebiliyorlar. Elbette para kazanılabilmesi için platformun etkin bir biçimde kullanılabilmesi ve belirli bir takipçi sayısına ulaşılabilmesi gerekiyor. Bu adımlardan sonra Instagram’dan para kazanmak oldukça kolay.

Hizmetler sunarak para kazanmak

Instagram üzerinden hizmet sunularak para kazanılabilir. Söz gelimi; muhasebe hizmetleri, web tasarım hizmetleri ya da danışmanlık hizmetleri verilebilir. Bu hizmetler üzerinden para kazanılması için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Verilen hizmetlere dair bir sunum yapılması gerekir. Yani; hizmetlerden memnun kalmış müşterilerin yorumları ve teşekkürleri, en son çekilen başarılı bir düğün fotoğrafı, yapılmış bir grafik tasarımın ekran resmi gibi. Bu hem başarının bir kanıtı olarak hem de verilen hizmetin kalitenin gösterilebilmesi için Instagram da yerini almalıdır.

Ürün satışı ile para kazanmak

Pek çok kişinin tercih ettiği yöntemlerden biridir. Ürün satarak istenilen başarıya ulaşılabilmesi için doğru adımlar atılmalıdır.

Satılan ürünle ilgili görseller net olmalıdır. Müşteriler söz konusu ürünün tüm detaylarını görmelidir. Video paylaşımları da yapılabilir. Ancak; video paylaşımlarının çok uzun olmaması önerilir. On beş saniyelik video çekimleri yeterli olacaktır.

Ürüne dair tüm özellikler paylaşılmalıdır. Böylece müşterilerin aklında soru işaretleri kalmaz.

Ürünlerin reklamları yapılmalıdır. Reklam sloganları etkili olabilir. Doğru reklam sloganlarıyla müşteri heyecanlandırmak ve söz konusu ürünlere yöneltmek mümkün olur.

Özelleştirilmiş hashtagler mutlaka kullanılmalıdır.

Eğer o ürün hakkında müşteri yorumları videosu varsa bu videolar yayınlanmalıdır. Böylece yeni müşteriler ya da ürünü yeni alacak kişiler için olumlu bir etkiye neden olur.

OKUYUN  Dünyanın en çok takip edilen Instagram hesapları

Müşterilerin ürünlerle ilgili sordukları her soruya cevap verilebilmelidir. Bilindiği gibi ürün alımlarında çoğu insan çok titiz olabiliyor. Bu yüzden Instagram’dan ürün satan biri ürünü hakkında her bilgiye hakim olmalıdır.

Instagram hikayeden para kazanmak

Instagram hikaye üzerinden reklam anlaşması almak ve reklam yayınlamak kullanıcıya oldukça iyi avantajlar sağlar. Bilindiği gibi Instagram hesaplarının story özelliği vardır. Bu özellik sayfa üzerinden reklamların kısa süreli olarak yayınlanmasını sağlar. Bu sayede para kazanılabilir. Bununla beraber, artarda reklamlar alınarak bu özellik kullanılabilir. Bu da kazanç elde etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem doğru ve düzenli olarak uygulanırsa istenilen başarı kolayca yakalanabilir.

Instagram üzerinden sponsorluk ile para kazanmak

Sponsorluk anlaşmaları ile para kanmak için en uygun ortamlardan biri Instagram’dır. Ancak; bunun olabilmesi için bu anlaşmayı yapacak kişinin Instagram sayfasının yüksek takipçiye sahip olması gerekir. Yüksek takipçisi olan sayfalar dev ve aynı zamanda popüler markalarla sponsorluk ya da reklam anlaşması yapabilirler.

Özellikle;

  • Giyim
  • Makyaj
  • Yemek
  • Seyahat

Bu gibi alanlarda bu anlaşmalar daha yoğun görülür. En fazla gelir getiren yöntemdir. Zira bu dev markalar reklamları için iyi bütçelerle anlaşma yapmaktadır. Belirtildiği gibi burada takipçi sayısı önemlidir. Markalar, daha geniş müşteri kitlelerine ulaşmak için bu yolu seçerler. Yüksek takipçileri olan sayfalarda buna ulaşmak mümkündür. Ancak; takipçi sayısı az olan sayfalar için bu yöntemin uygulanması ve başarılı olunması oldukça zor.

Instagram üzerinden para kazanılması için takipçi sayısı

Yukarıda belirtilen yöntemlerin hepsi gelir sağlar. Bu yöntemlerin uygulanması için ise söz konusu Instagram sayfasının takipçi sayısı önem taşır. Bir Instagram sayfasını üzerinden iyi bir gelir elde edilmesi o sayfanın takipçi sayısıyla doğru orantılıdır. Yani çok takipçi sayısı eşitti çok kazanç denilebilir. Genel olarak rakamlar verilmesi gerekirse ortalama rakamlardan bahsedilebilir.

  • 100 Bin takipçi için 3000 TL
  • 500 Bin takipçi için 10000 TL
OKUYUN  "Google Haritalar" ile çevrimdışı konum özelliği ve daha fazlası...

Görüldüğü gibi burada kilit nokta; takipçi sayısıdır. Bu yöntemleri uygulamak ve Instagram üzerinden para kazanmak isteyen kullanıcılar öncelikle takipçi sayılarını artırmalıdır. İstenilen takipçi sayına ulaşmak için doğru adımlar ve doğru paylaşımlar gerekir. Yüksek takipçi sayısına ulaşıldığında bu yöntemlerle çok iyi gelirler elde edilebilir.