2021 yılının tüm dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformları belli oldu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde ilk sırada Facebook var. İşte dünyanın en popüler sosyal medya uygulamaları…

Medya takip kurumu Ajans Press, We Are Social’ın verilerine dayanan çalışmasında 2021’in en popüler sosyal medya platformlarını ortaya koydu.

1- Facebook

Listenin birinci sırasında yer alan Facebook’un kullanıcısı sayısı tan 2,740 milyar. Facebook böylece dünyanın en büyük sosyal ağı olarak kayıtlara geçti.

2- YouTube

Google’ın sahibi olduğu video sosyal ağı YouTube, 2,291 milyar kullanıcı sayısı ile ikinci sırada yer aldı.

3- WhatsApp

Bir mesajlaşma uygulamasından artık bir sosyal ağa dönüşen Facebook’un da sahibi olan Meta’nın uygulaması WhatsApp, 2 milyar kullanıcı ile üçüncü sırada yer alıyor.

4- Facebook Messenger

Facebook’un mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger 1,3 milyar kullanıcı ile dördüncü sırada. Facebook üzerinden mesajlaşmak için Facebook Messenger kullanılması zorunluluğu da bunun en büyük etkenlerinden gibi görünüyor.

5- Instagram

Fotoğraf paylaşım uygulaması olarak başlayan ve artık içerisinden alışveriş bile yapabildiğiniz Meta’nın sahibi olduğu Instagram, 1,221 milyar kullanıcı ile beşinci sırada.

6- WeChat

Ülkemizde yaygın olmayan fakat başta Çin olmak üzere uzak doğu ülkelerinde çok kullanılan Tencent’in sahibi olduğu WeChat, 1,213 milyar kullanıcı ile altıncı konumda.

Twitter gerilerde kaldı

Ajans Press’in sosyal medya platformu çatısı altına aldığı markaları oldukça geniş bir havuzdan seçtiğini görüyoruz. Açıkçası WhatsApp, WeChat gibi uygulamaların ne kadar sosyal medya olduğu tartışılır bir konu.

Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından Twitter’ın kullanıcı sayısı ise 353 milyon. Twitter kullanıcılarının daha çok genç ve orta yaşlı insanlardan oluştuğu belirtiliyor.

Ajans Press, sosyal medya ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press’in gerçekleştirdiği medya incelemesine göre, bu yıl sosyal medya ile alakalı basına 174 bin 204 haber çıkışı olduğu görüldü. Bu yıl sadece Facebook ile ilgili çıkan basın haber sayısı ise 23 bin 631 olarak kaydedilirken, ülkemizde de oldukça kullanımının yangın olduğu gözlendi. Diğer sosyal medya mecralarından ülkemizde bu yıl 10 bin basın haberi ile en çok konuşulanları ise Youtube, Instagram ve Twitter olarak gözlendi.

Hızına yetişemiyoruz: WhatsApp’tan 2 yeni özellik daha!

OKUYUN  WhatsApp'ın bilinmeyen özellikleri hayatınızı kolaylaştıracak