“Google Haritalar”, bugün en güvenilir uygulamalardan birisidir. Navigasyon uygulamaları, trafik sıkışıklığını önlemek için bize en iyi rotayı göstermeye yardımcı olur. Google Haritalar, yeni yerler bulmak ve kaybolmaktan kaçınmak için en kullanışlı araçlardan biridir. Acil bir durumda kullanıcılar, Google Haritalar rotalarını çevrimdışı olarak da kaydedebilirler.

Google Harita çevrimdışı özelliği nedir?

Bazen “Google Maps” uygulamasına erişemiyoruz. Yurtdışına seyahat etmek ve dolaşım ücretlerinden kaçınmaya çalışmak, çevrimdışı rotalara güvenebileceğimiz başka bir örnektir. Google Haritalar, kullanıcıların veri kullanmadan belirli rotalara erişmesini sağlar.

Çevrimdışı Google Haritalar Yol Tarifi Nasıl Kaydedilir

Çevrimdışı olmadan önce konumu ve rotayı kaydetmeniz gerektiğini unutmayın. Bu, telefonunuzda veya tabletinizde Google Haritalar uygulamasını açarak yapılabilir. Kullanıcının, güvenli bir internet bağlantısına bağlı olduğundan ve ayrıca uygulamada oturum açtığınızdan emin olmalısınız. Çevrimdışı kullanmak için, bir kafe veya en yakın metro istasyonu gibi kaydetmek istediğiniz arama çubuğunu arayın. Başka bir menünün açılması için Diğer’i veya üç noktalı çizgiyi seçin. Kullanıcılar burada “Çevrimdışı Harita İndir” seçeneğini görebilir ve ardından onu seçebilir. Harita üzerinde kesin olarak belirlenebilen belirli bir konum açacaktır.

İndirme seçeneğini seçtikten sonra, Wi-Fi ile bağlanırsa otomatik olarak başlayacaktır. Eğer değil ise , kullanıcıya devam etmek ve mobil veri yoluyla indirmek isteyip istemediğini soran başka bir iletişim kutusu belirir. Kaydettikten sonra, indirilen çevrimdışı Google Haritalar’a “Profil”> “Çevrimdışı Haritalar” üzerinden erişebilirsiniz. Kullanıcılar kaydedilen çevrimdışı konumların listesini burada görüntüleyebilir.

Çevrimdışı Haritalar SD Kartta Nasıl Saklanır

Çevrimdışı haritalar SD karttaVarsayılan olarak saklanır. Kullanıcılar “Google Haritalar”ın konumunu ve yol tariflerini bir akıllı telefon veya tablette saklayabilir. Gerekirse, SD kartta da saklanabilir. Çevrimdışı haritaları alacak cihazın Android 6.0 veya üstünü çalıştırması gerektiği ve taşınabilir depolama için çevrimdışı alanı yapılandırabileceği unutulmamalıdır.

OKUYUN  Apple AirPods, Mac'e Android'e veya Windows işletim sistemli bilgisiyarlara nasıl bağlanır?

Bir SD kartta çevrimdışı yardım alma adımları verilmiştir. Önce telefona yerleştirilmelidir. Google Haritalar> Menü> Çevrimdışı Alan> Ayarlar’ı açarak kayıtlı çevrimdışı rotaya erişin. Kullanıcılar “Depolama Tercihlerini” burada görüntüleyebilir. Cihazın SD kartına tıklayın ve SD kartta saklanacaktır.

 

Çevrimdışı Google Haritalar İçin Önemli Noktalar

Google Haritalar rotaları çevrimdışına kaydedilse bile, kullanıcıların arabayla yol tarifleri alacaklarını ancak toplu taşıma, bisiklet veya yaya rotalarını alamayacaklarını lütfen unutmayın. Sürüş rotası trafik bilgilerini, alternatif rotaları veya şerit kılavuzunu göstermez. Ayrıca kullanıcılar, ücret gişelerinden veya feribotlardan kaçınmak gibi rotaları değiştiremez.

Google Maps ne işe yarar?

Google Maps, genellikle şehirdeki toplu taşıma olanaklarını ve aralarındaki hat bağlantılarını içerir, bunlar bisikletçiler için uygun rotalar, uydu görüntüleri, topografik görüntüler, özel araç ulaşım rotalarının hesaplanması ve süreçteki trafiği bilgilendirmek için kullanılabilir. , Hedefe ulaşma süresini vb. Hesaplayın. Pek çok olasılık sağlar. Bu olasılıkların detaylarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Hedefe Ulaşmak İçin En Pratik Güzergahı Hesaplama

Genellikle bir yere giderken yol tarifi alma amaçlı kullanılan uygulama, trafiğe göre hedefe en kısa sürede gidilebilecek rotayı ve bu sürenin ne kadar olduğunu hesaplıyor. Kullanıcılar alternatif güzergahlar arasından kendileri için uygun olanı tercih edebiliyor.

3 Boyutlu Gezinti

Google Maps’in Street View özelliği ile dünyanın dört bir yanındaki noktalar görüntülenebiliyor. 3 boyutlu görsel üzerinde dolaşmak isteyen kullanıcılar parmağını ekranda sağa-sola, yukarı-aşağı sürükleyebiliyor veya pusulayı kullanabiliyor. Uygulama yatay modda daha geniş bir görüntü sunuyor.

Toplu Taşıma İle Güzergâh Belirleme

Bir hedefe giderken toplu taşıma kullanmak istiyorsanız, Google Maps yine en pratik rotayı oluşturabilmeniz için size yardımcı oluyor. Tren, otobüs ve vapur seferlerinin saatleri, hangisine binip nereden aktarma yapmak gerektiği gibi bilgilere uygulama üzerinden ulaşılabiliyor.

OKUYUN  İşte Youtube'da en çok izlenen 8 video

Konum Paylaşma

Uygulama, bulunulan noktayı başkaları ile paylaşma imkânı veriyor. Birileriyle buluşulacağı zaman son derece pratik olan bu özellik sayesinde anlık konum paylaşımı yapılabiliyor. Bağlantıya tıklayan kişiler belirlenen süre boyunca ya da süresiz olarak konumu görebiliyor.

İş Rotası Oluşturma

Uygulama içinde bulunan iş rotası sekmesi sayesinde her gün işe gitmeden önce hangi saatte evden çıkılması ve işe giderken hangi rotanın kullanılması gerektiği görülebiliyor. Bunun için uygulama içerisinde ev ve iş adresini kaydetmek gerekiyor.

Zaman Çizelgesi Yaratma

Gezmeyi sevenler için faydalı olabilecek bu özelliği ile Google Maps gün içinde hangi konumlara gidildiğini gösteriyor. Ne kadar süre yürüdüğünüzü ve hangi araç ile gittiğinizi görebileceğiniz bu özellik ile gün içinde gidip unuttuğunuz yerleri hatırlayabilirsiniz.

Mesafe Hesaplama

Google Maps iki nokta arasındaki mesafeyi km olarak görme imkânı da sunuyor. Bunun için uygulama içerisinde bulunan ilgili yerlere her iki noktanın adı yazılıyor. Rota hesaplama istendiğinde otomatik olarak mesafenin ne kadar olduğu da sunuluyor.

Yakın Civardaki Yerleri Görme

Uygulama içerisinde belirli bir noktanın yakınındaki kafeleri, restoranları, tarihi yerleri, parkları, müzeleri ve buna benzer popüler diğer yerleri görmek mümkün. Aynı zamanda bu yerlere ilişkin kullanıcıların verdikleri puanlar ve yaptıkları yorumlar da görülebiliyor.

Park Yeri Bulma

Google Maps rota hesaplarken canlı trafik verilerini kullanıyor. Böylece hedef noktaya ulaşıldığında o bölgede park etme konusunda nasıl bir durumla karşılaşılabileceği konusunda kullanıcılara bilgi sunuyor. Park için ne kadar bir süre ayrılması gerektiği önceden bilinebiliyor.