Geçtiğimiz aylarda Clubhouse’un yakaladığı çıkışın ardından birçok sosyal medya uygulaması da Clubhouse benzeri sesli odalar özelliği getirmeye başlamıştı. Facebook da bu bağlamda yeni özelliğini piyasaya sürdü.

Twitter’ın Spaces isimli sesli sohbet odalarının ardından Facebook da benzer özelliğini yayınladı. İngilizce adıyla audio rooms olarak da adlandırılan bu yenilik, kullanıcıların odalar oluşturarak birbirleriyle sohbet etmesine olanak tanıyor.

Başta Clubhouse olmak üzere Twitter Spaces’a da rakip olacak özellik şu an için Sadece ABD’li kullanıcılar için erişilebilir durumda. Facebook’un yeni özelliği aynı zamanda konuşmacıya para kazandıracak bazı özellikleri de beraberinde getiriyor. İçerik oluşturucuların profilinden ”yıldız” satın alarak destek olabilirsiniz.

Facebook ses odalarının yanı sıra podcast özelliğini de kullanıma sundu. Artık Facebook’da gezinirken podcast dinleyebileceksiniz. Ancak bu özellik sınırlı sayıda isimleri içeriyor ve yakında şirket bunun genişletileceğini vaat ediyor.

Facebook’un bu özelliği ABD’de olan bazı önceden belirlenmiş güvenilir hesaplar tarafından kullanılabiliyor. Standart hesaplar ise sadece sohbetlerde katılımcı olarak yer alabiliyor ve konuşmacı izin verdiği taktirde sohbetlere dahil olabiliyor.

OKUYUN  İşte Mayıs ayında en çok indirilen uygulamalar... TikTok yine yerini koruyor