Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın alıyor ve bu çok fazla insanı rahatsız etmiş durumda. Eğer siz de Twitter’ı artık kullanmayacak kadar Elon Musk’tan nefret eden ya da Twitter’ın geleceğinden şüphe eden biriyseniz, sizin için 3 farklı Twitter alternatifi seçtik…

Sosyal medya ikiye bölündü

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından sosyal medya kullanıcıları ikiye bölündü. Kimi kullanıcılar bu satın alımdan heyecanlandırırken, Twitter’ın daha güzel bir platforma dönüşeceğini, kimi ise Twitter’ın artık özel bir şirket olması nedeniyle artık eskisi gibi olmayacağı ve Musk’ın ifade özgürlüğü konusundaki sabıkalı geçmişi nedeniyle platformun kötü yönde etkileneceğini düşünüyor.

Twitter şu anda dünya genelinde yaklaşık 300 milyon aylık aktif kullanıya sahip. Eğer Twitter’ın dönüşeceği platformun kötü bir yer olacağını ve ifade özgürlüğünün kalmayacağını düşünüyorsanız size 3 adet alternatif sunduk.

Twitter Alternatifleri

1- Discord

Discord, istediğiniz hemen hemen her konuyu konuşabileceğiniz, bir “sunucu” oluşturabileceğiniz dev bir platforma dönüştü. 2015 yılında oyuncular için sesli iletişim uygulaması olarak karşımıza çıkan Discord, zamanla bambaşka bir yer haline geldi. Sunuculara katılan kullanıcılar, kurallara uydukları sürece metin, ses ve videolar paylaşarak, tartışmalara katılarak görüşlerini paylaşma şansı yakalıyor ve toplulukların bir parçası olabiliyor. Discord’u aynı neredeyse tüm platformlarda kullanabilir ve isterseniz Steam, Xbox, Playstation profillerinize de bağlayabilirsiniz.

2- Mastodon

İsmi duyunca metal müzik grubu olan Mastodon ile karıştırmamak lazım. Twitter’a çok benzeyen Mastodon’da, birden fazla sunucuya katılabilirsiniz. Tema olarak Twitter’a çok benzeyen Mastodon’da kullanıcılar haberleri ve hastag’leri keşfedebilir, yine aynı şekilde gönderileri takip edip “boost” adı verilen “retweet” benzeri özelliği kullanabilir.

3- Reddit

Kullanıcılar tarafından oluşturulan veya yayınlanan haberler ve gönderilerle dolu dev bir platform. Eskilerin forum mantığına da benzer bir yapıda olan Reddit, aklınıza gelebilecek her konu hakkında bir başlığa sahiptir. Bu konular altındaki gönderileri “upvote” ya da “downvote” edebilirsiniz. Subreddit adı verilen alt başlıklar altında tartışmalara katılabilir, kendi gönderilerinizi paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  iPhone kullanıcılarını tedirgin eden uyarı mesajı: Evde Kal Türkiye

Twitter gibi kayan bir anasayfa feedine sahip olmayan Reddit buna rağmen sürekli güncel ve gün boyunca popüler içeriklerle ilgi alanlarınıza göre yenilenen bir yapıda.