Clubhouse, geçtiğimiz haftalarda dünya çapında popülerlik kazanan ve içeri davetiyeyle girilen sesli bir sosyal medya uygulamasıdır. Ancak son dakika haberiyle Çin’de yasaklandığı açıklandı. Clubhouse uygulaması, Çin’deki hassas konuları tartışmak için bir platform olduğu için büyük talep görüyor.

Çin’de sesli sohbet sağlayan bir sosyal medya platformu olan Clubhouse uygulamasını kullananlar, bugün uygulamaya erişemediklerini söyledi. Platformun bir “güvenlik duvarı” tarafından engellendiği tahmin edilmektedir.

Clubhouse uygulaması Çin’de kısa süreli kullanılabildi

“Uzun Güvenlik Duvarı”, hükümet tarafından uygulanan dünyanın en büyük İnternet gözetim ve denetim sistemidir. Bu sistem kapsamında yabancı bilgi kaynaklarına erişimi kısıtlamak veya tamamen engellemek mümkündür. Örneğin Çin hükümeti, vatandaşların Twitter ve Facebook gibi uluslararası internet platformlarına erişimini engelliyor. Ancak Clubhouse’un bu sansürlere maruz kalmadığı dönemde Çin’deki internet kullanıcıları platformu kısa bir süre de olsa özgürce kullanabiliyor.

Bugün, birçok kişi uygulamaya erişmek istediklerinde “bağlanamayan” ekran görüntülerini paylaşıyor. Çin’deki diğer sosyal ağlardan biri olan Weibo kullanıcılarından biri “Clubhouse bloğunu” paylaştı. Çin hükümetinin kulübün diğer uluslararası kanallarında da sansür sistemi uygulamaya başladığı söyleniyor.

Uygurlar ve Hong Kong’daki durum

Konuşma, Clubhouse’un özel bir odasında yapılan, davet ile ulaşılabilen ve sesli sohbet yapılabilen bir sosyal medya platformudur. Çinli İnternet kullanıcıları, ülkedeki hassas konuları özgürce tartışmak için bu toplantı odalarını kullandılar. Bu sorunların en önemlileri Hong Kong’daki demokratik hareket, Çin’deki Uygurların kötüye kullanılması ve Tayvan’ın bağımsızlığıdır. Sohbet odaları arasında Uygurlar ve Çinlilerin “duygusal” bir diyalog yaşadığı söyleniyor.

Çin odaklı podcast’in sunucusu Guo Guoquan, bu odada Çinliler ve Uygurlar konuşurken, bazı konuşmacıların odada Uygurlara yaptıklarını tartıştıklarına tanık olduğunu söyledi.

“Hayatımda ilk defa gerçek internet kullandım”

Clubhouse ile ilgili görüşlerini ifade eden Çinli genç bir kadın, “Hayatımda ilk defa gerçek interneti kullanıyorum” dedi. Ayrıca odada sohbeti dinleyenlerin samimi olduklarını söyledi. İçeriklerin samimiyetinden çok etkilendiklerini ifade etti. Platformun akıbeti hakkında ise, “Özgürlük kısa sürdü” ve “Bu çok hızlı oldu”yorumları yapılıyor.

OKUYUN  Xiaomi'den elektrikli otomobil hamlesi! Resmen açıklandı...