Clearview CEO'su Hoan Ton-That, yakın zamanda yaptığı bir röportajda suçlu yakalama istatistikleri paylaştı ve burada şirketin ABD polisi için yaklaşık 1 milyon arama yaptığını söyledi.

YouTube, Adblocker eklentilerden sonra uygulamalara savaş açtı! Bol reklamlı videolar geliyor... YouTube, Adblocker eklentilerden sonra uygulamalara savaş açtı! Bol reklamlı videolar geliyor...

Geçtiğimiz Mart ayında Clearview, veritabanının 20 milyardan fazla "halka açık" görüntü içerdiğini açıkladı. Ayrıca Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği gibi gruplar ve platform sahiplerinden gelen yasal tehditlere rağmen şirketin hizmetlerine ilgi konusunda hiçbir eksiklik görmediğini öne sürüyorlar.

Hatta geçtiğimiz aylarda, Miami Polis Departmanı, hırsızlıktan cinayete kadar her türden suçu araştırmak için Clearview AI kullandığını ortaya çıkmıştı. Polis Şef Yardımcısı Armando Aguilar, teşkilatın teknolojiyi yılda yaklaşık 450 kez kullandığını söyledi. Aguilar"Bir algoritma bize yapmamızı söylediği için tutuklamayız" dedi.

yüz tanıma

CEO Ton-ThatClearview'in yanlışlıkla birini teşhis ettiği herhangi bir vakadan haberdar olmadığını söyledi. Yüz tanıma teknolojisinin kullanımıyla ilgili veri ve şeffaflık eksikiği ABD sivil topluluğunda oldukça tepki topladı. Örneğin, daha önce hiç ziyaret etmediği bir eyalette haksız yere hırsızlık yapmakla suçlanan siyahi bir adam olan Randal Reid'in yakın zamanda haksız yere tutuklanmasında, polisin tutuklamaya yol açan yanlış eşleşmeyi Clearview AI veya rakip bir yazılım olan MorphoTrak kullandığı söylenmişti.

Boston ve San Francisco da dahil olmak üzere bir avuç ABD şehri, polisin ve hükümetin yüz tanıma teknolojilerini kullanmasını kısıtlayan yasalar çıkarmaya başladı.

Editör: Enes Sapmaz