Engelli Playstation oyuncularını unutmayan Sony, Project Leonardo adındaki özelleştirilebilir yeni oyun kontrolcüsünü tanıttı. Hareket kabileti kısıtlı oyunculara özel tasarlanan olarak bu cihaz, AbleGamers, SpecialEffect ve Stack Up kuruluşlarının da katkısı kullanılarak üretildiği belirtildi.

Project Leonardo baştan sona özelleştirilebilir!

Standart oyun kontrolörüne nazaran farklı bir tasarımı olan cihazın uzun süre zorluk çekmeden kullanılabileceği belirtliyor. Yüksek özelleştirme imkanına sahip Project Leonardo'da ekstra aksesuar bağlamak için dört adet 3.5 milimetrelik AUX bağlantı noktası mevcut. Bunun yanı sıra analog çubuklarının kontrolcüye olan uzaklığını da ayarlanabiliyor.

project leonardo (1)

Engeli bulunan oyuncular için Microsoft’un geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü Xbox Adaptive Controller kontrolörü, 99 dolarlık bir fiyata sahip. Project Leonardo ile aynı fiyat aralığında rekabet etmesi mümkün görülüyor. Ancak belirtmek gerekir ki, Project Leonardo’nun piyasaya sürüleceği tarih ve hangi fiyatta satışa sunulacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Project Leonardo'nun tasarımcısı So Morimoto, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi;

God of War Ragnarök PC'ye geliyor! God of War Ragnarök PC'ye geliyor!

“Ekibimiz, etkili denetleyici kullanımına yönelik temel zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olacak yaklaşımlar arayışı içindeki erişilebilirlik uzmanlarıyla, bir düzineden fazla tasarımı test etti. Sonunda, neredeyse serbest biçimli sol/sağ başparmak çubuğunun yeniden konumlandırılmasına izin veren, tutulmaya gerek kalmadan kullanılabilen ve çok esnek düğme ve çubuk kapağı değiştirme özelliğine sahip bir ‘bölünmüş denetleyici’ tasarımında karar kıldık. Denetleyici ayrıca benzersiz bir estetik oluşturmak için erişilebilirlik aksesuarları kombinasyonlarını esnek bir şekilde kabul edebilir.”

Editör: Enes Sapmaz