Boston Consulting Group (BCG), “Dünyanın en yenilikçi şirketleri” araştırmasının sonuçlarını duyurdu. 2021’in en yenilikçi 50 şirketi arasında ABD merkezli şirketlerin hakimiyeti sürüyor. Ayrıca COVID-19 aşısı geliştiren şirketlerin de listedeki yükselişi göze çarpıyor.

Listede birinci sıra Apple’ın

En yenilikçi 50 şirket listesinde ilk 5 sırasıyla Apple, Alphabet, Amazon, Microsoft ve Tesla olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıl listede 3 firmanın yer aldığı ilaç sektörü, bu yıl 10 firma ila listeye girdi. Alman şirket BioNTech ile birlikte koronavirüs aşısı üreten Pfizer, 10. sıraya yükseldi. . Geniş listede Covid-19 aşısı geliştiren Johnson & Johnson, Moderna, ve AstraZeneca da yer alıyor.

Boston Consulting Group açıkladığı 50 şirket arasında birçok tanıdık marka var. BCG, 2021’de inovasyonu temel öncelik olarak belirleyen şirket sayısının %10 artarak %75 gibi rekor bir seviyeye ulaştığını belirtiyor. Amerikan şirketlerinin domine ettiği listede tam 27 Amerikan şirketi var. Geçen yıl bu sayı 25’ti. Avrupalı şirketlerin sayısı ise 4 eksilerek 11’e düştü. En yenilikçi 50 şirketin 4’ü ise Çin’den. Ancak analistler gelecekte Asya ülkesinin listedeki varlığını genişleteceğine inanıyor.

OKUYUN  Ethereum, Netflix ve Coca-Cola'yı geçti! Kripto paralar durdurulamıyor...