Boston Consulting Group (BCG), “Dünyanın en yenilikçi şirketleri” araştırmasının sonuçlarını duyurdu. 2021’in en yenilikçi 50 şirketi arasında ABD merkezli şirketlerin hakimiyeti sürüyor. Ayrıca COVID-19 aşısı geliştiren şirketlerin de listedeki yükselişi göze çarpıyor.

Listede birinci sıra Apple’ın

En yenilikçi 50 şirket listesinde ilk 5 sırasıyla Apple, Alphabet, Amazon, Microsoft ve Tesla olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıl listede 3 firmanın yer aldığı ilaç sektörü, bu yıl 10 firma ila listeye girdi. Alman şirket BioNTech ile birlikte koronavirüs aşısı üreten Pfizer, 10. sıraya yükseldi. . Geniş listede Covid-19 aşısı geliştiren Johnson & Johnson, Moderna, ve AstraZeneca da yer alıyor.

Boston Consulting Group açıkladığı 50 şirket arasında birçok tanıdık marka var. BCG, 2021’de inovasyonu temel öncelik olarak belirleyen şirket sayısının %10 artarak %75 gibi rekor bir seviyeye ulaştığını belirtiyor. Amerikan şirketlerinin domine ettiği listede tam 27 Amerikan şirketi var. Geçen yıl bu sayı 25’ti. Avrupalı şirketlerin sayısı ise 4 eksilerek 11’e düştü. En yenilikçi 50 şirketin 4’ü ise Çin’den. Ancak analistler gelecekte Asya ülkesinin listedeki varlığını genişleteceğine inanıyor.

OKUYUN  Her yaştan SGK'lı çalışan artık aşı olabilecek! Siz de randevunuzu alın