Xiaomi’nin İstanbul Avcılar’daki Salcomp tarafından işletilen akıllı telefon fabrikasında yaşanan olaylar büyüyor. Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını iddia eden 170 işçi, fabrika önünde eylem yapıyor.

Neler yaşanmıştı?

Kötü çalışma koşulları nedeniyle Türk Metal Sendikası‘na üye olan işçilerin %65’i, toplu iş sözleşmesi görüşmesi için sendikaya yetki verdi. Sendikanın yetkiyi almasının hemen ardından 170 işçi farklı nedenler öne sürülerek işten çıkarıldı. Bunun ardından da olaylar daha çok büyüdü.

Geçtiğimiz haftalarda Xiaomi bir açıklama yaparak, problemin fabrikayı işleten Salcomp kaynaklı olduğunu ve gerekli incelemelerin yapılacağı söylemişti. Bu açıklamadan sonra yeni bir açıklama gelmedi.

Türk Metal Sendikası yetkilisi konuştu

Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman, işçilerin sendikaya üye oldukları için işten çıkartıldığını ancak resmi açıdan farklı gerekçeler gösterilerek işten çıkarmaların yapıldığını açıkladı. Sendikaya üye olan işçilerin işten çıkartılmasının ardından kısmi iş durdurma eylemi yapıldı ve bu eylemler nedeniyle 170 kişi daha işten çıkartıldı. Son gelinen noktada ise 800 kişilik fabrikanın 100 çalışanının fabrika önünde eylemde olduğunu, beyaz yakalılarla birlikte mavi yakalılardan da üretime devam eden olsa da üretimin azaldığını söyleyen Akman, fabrikada günde 2 bin 600 telefon üretilirken, şu an üretimin 600 adede kadar düştüğünü dile getirdi.

Türk Metal Sendikası’ndan Mehmet Ali Akman’ın verdiği bilgiye göre çalışanlar asgari ücretin üzerinde maaşa anlaştıkları halde asgari ücret alıyor. Mesai ücretleri zamanında yatırılmıyor. İŞKUR’dan devlet desteğiyle işçi alıp destek süresinin tamamlanmasının ardından işçiler işten atılıyor. Yemek kaliteleri yetersiz. Çalışanlar bu gerekçelerle sendikaya üye oldular ancak sendikaya üye oldukları için işten atıldılar.

Ünlü YouTuber ve yayıncı COVID-19’a yenik düştü…

OKUYUN  Nintendo eski bir fabrikasını müzeye dönüştürüyor