Yeni gizlilik sözleşmesiyle gündemden düşmeyen WhatsApp, bu kez Almanya’dan tepki çekti. Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesine Alman yasaları engel oldu. Platforma, veri toplamak için yasal bir dayanağı olmaması nedeniyle ceza verildi. Şirket, 3 ay boyunca WhatsApp üzerinden kişisel verileri toplayamayacak.

WhatsApp 3 ay ceza aldı

Yeni kullanıcı sözleşmesinin yasal bir dayanağı olmadığını belirten Alman yasa düzenleyici, bir süre önce WhatsApp’a soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonucunda WhatsApp’ın bağlı olduğu kuruluş olan Facebook, 3 ay boyunca Almanya’da WhatsApp üzerinden alınan verileri işlemesini yasakladı.

Hamburg eyaleti Kişisel Verilerin Korunması Sorumlusu olan Johannes Caspar konuyla ilgili; “Bu yasaklama emri, Almanya genelinde kullanım şartlarına rıza gösteren milyonlarca kullanıcının haklarını ve özgürlüklerini güvence altına almayı amaçlamaktadır.” açıklamasını yaptı.

Caspar aynı zamanda, Avrupa Birliği’nin kullanıcı verileri konusunda genel bir karar alması isteyeceğini de sözlerine ekledi. Facebook cephesi ise Casper’in açıklamalarını kınadı ve şirket, sorunun sadece yanlış bir anlaşılmadan kaynaklandığını savunarak, yasağın hasız olduğunu belirtti. Sık sık veri ihlalleriyle gündeme gelen şirket, AB’nin önlemleriyle daha da zor süreçler yaşayabilir. Siz bu sosyal medya platformlarını güvenli buluyor musunuz? Düşüncelerini Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Apple Watch 6 koronavirüs belirtilerini tespit edebilecek!