Dünyada ki taksi hizmetine alternatif bir seçenek olarak ortaya çıkan Uber’i Türkiye’de yasaklayan karar istinaf mahkemesinden geri döndü. İlk derece mahkemesinin yasaklama kararını hatalı bulan istinaf mahkemesi, şirketin Türkiye’de yeniden faaliyet göstermesinin önünü açtı. Uber’e erişim engeli kaldırılırken şirket “Uygulamamızı İstanbul’daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

Uber uygulaması nedir? Güvenli midir?

Uber uygulaması, sarı taksilerin yerini alabilecek bir uygulamadır. Kullanıcılar, Uber ile mobil uygulamalardan varış noktalarını önceden seçebilir ve ücretler hakkında önceden bilgi alabilir. Kredi kartı ile ödeme yapabileceğiniz için Uber sürücüsüne başvurmadan yolculuğu tamamlayabilirsiniz. Uber ayrıca farklı araç türlerine sahiptir. Maliyet, kullandığınız aracın türüne göre değişir. Özellikle pandemi için iyi bit uygulamadır. Genellikle taksilerden büyük olan araçları vardır. Ayrıca bu uygulama sayesinde isterseniz temassız bir şekilde kredi kartınızdan ödeme yapabilirsiniz. Uber, güvenli bir uygulamadır. Hatta isterseniz çocuğunuzun olduğu yere bir uber göndererek ödemeyi siz yapabilirsiniz.

Peki bu Uber uygulaması nasıl kullanılır?

Bu hizmetten yararlanmak için Uber’in iOS veya Android uygulamasını akıllı telefonunuza indirmeniz gerekir. Bu uygulama oldukça basit kullanılan bir uygulamadır. Kaydolduktan sonra Uber hizmetlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Nereye gitmek istediğinizi seçip gerekli adımları tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken Uber’inizi beklemek. Bu süre zarfında, Uber sürücüsü trafik talebinizi görecek, kabul edecek ve bulunduğunuz yere vararak sizi istediğiniz yere götürecektir.

Yolculuğunuzun sonunda sürücüyü değerlendirebilirsiniz. Eğer memnun kaldıysanız sürücünüze bahşiş verebilirsiniz. Uber uygulamasında sürücülerin de yolcuları puanlama hakları vardır. Düşük puanlı yolculardan gelen sürücü talepleri bazı sürücüler tarafından kabul edilmeyebilir veya dikkate bile alınmayabilir.

Uber 4.5 milyon kişi tarafından kullanılıyor!

2014 yılından bu yana 4,5 milyondan fazla kişi İstanbul’da hizmet veren Uber uygulamasını indirdi ve kullandı. Uber uygulaması engellenmeden önce İstanbul 14.500 taksi şoförü kullanıyordu. Uber’in sorun olduğu tek ülke Türkiye değil. Birçok Avrupa ülkesindeki taksi şoförleri Uber’i vergi ödememekle suçladı. Hatta Yunanistan’da alınan karara göre, Uber tarzı uygulamanın işlerlik kazanması için bu firmaların Yunanistan’da ofis açmaları ve temsilcilik ofisi kurmaları gerekiyordu. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Avrupa’ya kıyasla daha zayıf yanıta rağmen, ülkede Uber tarzı uygulamalar için herhangi bir yasa ve düzenleme bulunmamaktadır.

OKUYUN  TikTok'un yeni güvenlik ve gizlilik düzenlemeleri...

Taksiciler bu sefer de yargıya başvurmaya hazırlanıyor

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, “Önceki senelerdeki gibi eylem yapmayacağız. Yargı yoluna başvuracağız ve sadece hukuk alanında hakkımızı arayacağız” diye konuştu. Aksu’ya Uber uygulamasına neden karşı çıktığı sorulduğunda ise “Yurt dışı menşeili bu firmanın çalışmaması, milli ve yerli olması lazım” yanıtını verdi.