Japon teknoloji şirketi Toshiba, büyük bir İngiliz özel sermaye fonundan yaklaşık 20 milyar ABD Doları (14,5 milyar £) değerinde teklif aldı. İngiltere merkezli CVC Capital Partners bir teklif verdikten sonra Toshiba’nın Tokyo Borsası‘ndaki ticareti geçici olarak askıya alındı. Asya pazarında oldukça ciddi alımlar yapan CVC, yaklaşık 75 milyar dolar değerinde bir şirket.

Son yıllarda, Japonya merkezli holding, ABD nükleer departmanıyla ilgili sahte hesaplar ve büyük kayıplar da dahil olmak üzere bir dizi skandalın merkezi oldu. Büyük kayıplarını telafi etmek için, ciddi kâr sağlayan çip sektöründen çekilmek durumunda kaldı ve fabrikalarını sattı.

Toshiba kapanmak üzereydi

Toshiba, dizüstü bilgisayar alanında birçok ilke imza attı ve piyasadaki en güçlüsü olarak kabul edildi, ancak son birkaç yılda dizüstü bilgisayar üretimini de durdurdu. CVC anlaşmasının imzalanmasıyla birlikte, tüm bu olumsuz faktörlerin tersine çevrilmesi bekleniyor.

Japonya‘nın son dönemlerde büyük teknoloji şirketlerini büyültemediği, aksine bir çoğunun küçülme ve kapanma gibi durumlarla karşı karşıya kaldığı ortada. Toshiba CEO’su ve Başkanı Nobuaki Kurumatani, bugün yeni işveren CVC Capital Partners’ın önerisini doğruladı ve “Bu konuyu yönetim kurulu toplantısında tartışacağız” dedi.

Toshiba, ev elektroniğinden nükleer santrallere kadar Japonya’nın en eski ve en büyük şirketlerinden biri. Ancak son yıllarda ciddi skandallara da neden oldu. Bunlardan biri, şirketin altı yıllık karını abarttığını itiraf ettiği 2015’teki bir muhasebe skandalıydı. Bu itiraf ile Japon iş dünyası şok oldu ve Toshiba’ya olan güvenleri de sarsıldı.

Şirket iflasın eşiğindeydi ve Tokyo Borsasından çekilmekten kaçınmak için çeşitli kuyumculuk işletmeleri satmak zorunda kaldı. Toshiba, şeffaflığı artırmak ve yönetimi iyileştirmek için büyük denizaşırı hissedarların baskısı altındaydı, bu nedenle CVC Capital Partners’ın önerisini dikkate almak zorunda kaldı.

OKUYUN  Electronic Arts, Kardashian oyun yapımcısı Glu Mobile'ı 2,4 Milyar Dolara satın alacak!

CVC; Japonya’da gelişmeyi umuyor ve işler istenen yönde ilerlerse Toshiba’nın yenilenebilir enerji ve diğer temel işlere odaklanmasını sağlayacak.

Toshiba’nın CVC Capital Partners’ın bir parçası olmasıyla birlikte her şeyin daha iyi olması bekleniyor. Asya borsasında yeniden işlem gören hisseleri şimdiden yüzde 1,4 değerinde.