Türkiye, yeni sosyal medya yasasıyla birlikte, sosyal medya sitelerinin temsilci bulundurmasını istiyor. Türkiye’nin yasalara uymayan şirketlere kestiği cezalar çok konuşulurken, bir ceza haberi de AB’den geldi.

AB üyesi İrlanda, Veri Koruma Yasası kapsamında ABD’li sosyal medya devini 547 bin dolar cezaya çarptırdı. Veri Koruma konusunda açıkları bulunan Twitter’a, resmi mercilere bildirim yapmadığı için verilen cezada, oluşan veri güvenliği açığından, en az 88 bin kullanıcının etkilendiği düşünülüyor.

2 Yıl sonra gelen ceza

Twitter’ın suçlu bulunduğu dönem Eylül 2017 ile Ocak 2019 arasında.  Ocak 2019’da olayın ortaya çıkmasının ardından soruşturmaya başlayan İrlanda makamları, neredeyse 2 sene süren soruşturma evresinin ardından Twitter’a cezayı kesti.  İrlanda Veri İhlali Komisyonu; Google, Apple merkezi İrlanda’da bulunan diğer bütün şirketlerin Avrupa yasalarına uymak zorunda olduklarını belirtti.

Twitter: Sorumluluğu üstleniyoruz

Twitter’dan yapılan açıklamada, “meydana gelen olay sonrasında, bundan sonraki süreçte her veri ihlalinin en geç 72 saat içerisinde bildirilmesine yönelik düzenlemeler yaptık.  Bu hatanın sorumluluğunu üstleniyoruz. Halkı daha hızlı ve daha şeffaf bir şekilde bilgilendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” İfadelerine yer verildi.

Türkiye, Twitter’dan ne istiyor?

Türkiye, yeni çıkan sosyal medya düzenlemsiyle,  günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya sitelerinin en az 1 temsilci bulundurmasını zorunlu tutuyor. Temsilci bildirmeyen şirketlere 10 milyon ceza kesen Türkiye, sosyal medyada meydana gelen; özel hayatın gizliliği içeriğin yayından kaldırılması ve erişimin engellenmesi gibi konularda karşısında bir muhatap olmasını istiyor.

Türkiye’nin önem verdiği bir diğer husus vergilendirme. Sosyal medya siteleri, her yıl milyonlarca lira reklam geliri elde ederken bu paranın tamamı yurt dışına vergisiz biçimde aktarılıyor. Tıpkı İrlanda’da olduğu gibi, Türkiye sosyal medya sağlayıcının raporlarını görmek, vatandaşlarının daha güvenli bir sosyal medya deneyimi yaşamasını istiyor.

OKUYUN  Apple, 2023'te kendi 5G modemini kullanmaya başlayacak