Sony, yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5 için zararına satış yapmaya devam ediyor. Son durum nedir, eksiklikler ne zaman kapanacak, stok durumu nedir gibi birçok sorunun cevabı…

Yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5 önemli birçok detaylara sahip olmasının yanı sıra modelin nihai verileri geldi. PlayStation 5 son sürümü ile ilgili stok sorunları nedeniyle, Türkiye’de dijital satışını bulmak hala oldukça zor. Konsolun CD-ROM sürücüsüz dijital versiyonunun da Şubat ayında 5.999 TL önerilen fiyatla raflarda olacağı geçen günlerde duyurulmuştu. Bu cesaret verici gelişme ile PS5 için en son veriler gündeme geldi.

Sony raporlarına göre, 31 Ağustos 2020 itibarıyla 4,5 milyon oyun konsolunun tümü satıldı. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bulunamayan konsol, yine Sony’ye göre üretim maliyetinden çok daha ucuza satılıyor. Bildiğiniz gibi PS tarafında bu durum uzun yıllardır değişmedi. Şirket, zararına oyun konsollarını sattı. Yaklaşık 48 milyon PS + aboneliği ile oyun ve aksesuar satışları üzerinden farkı kapatıyor.

PlayStation 5’in büyük ve önemli bir eksiği ortadan kaldırılmak üzere

PlayStation 5, özel olarak hazırlanmış bir “FAQ sayfası” aracılığıyla bir başka önemli ayrıntıya kavuştu. Bu nedenle, gelecekte konsol VRR işlevine, yani “değişken yenileme hızına” sahip olacaktır. Garip olan şey, konsolun HDMI 2.1’i desteklemesi nedeniyle bu özelliğin şu anda mevcut olmamasıdır. HDMI 2.1 ayrıca dahili VRR desteğine sahiptir. Ancak, VRR şu anda PS5’e dahil değildir.

Xbox Series X, Series S ve One X konsollarına aktif olarak katılan VRR’ler, PS5 için bir yazılım güncellemesiyle gelecek, ancak belirli bir tarih henüz sağlanmadı.

Peki, VRR’nin rolü nedir?

VRR teknolojisi, oyunun kare hızına göre TV’nin yenileme hızını gerçek zamanlı olarak ayarlayabilir. Bu sayede çok akıcı bir oyun deneyimi elde edilebilir. VRR’den yararlanabilmek için TV’nin kaynak için HDMI 2.1 ve VRR desteğine sahip olması gerekir (PlayStation 5, Xbox Series X / S, vb.).

OKUYUN  Facebook, Avustralya ile arasındaki sorunu açıkladı