Microsoft‘un dün hiç beklenmedik bir şekilde duyurduğu Activison Blizzard satın alımın ardından oyun sektörü adeta sallandı. Microsoft’un oyun dünyasındaki en büyük rakibi Sony’nin hisseleri adeta dibe vurdu.

Microsoft tarihin en büyük satın alımlarından birini gerçekleştirdi ve Activison Blizzard’ı 68,7 milyar dolar karşılığında satın alınacağı açıkladı. Oyun dünyasında adeta bir şok etkisi yaratan olay sonrasında sosyal medya adeta yerinden oynadı. Activision bünyesindeki tüm stüdyoların da Microsoft bünyesine geçeceği haberinin ardından Microsoft’un bu oyunları Game Pass’e de ekleyeceğini açıklaması oyuncular tarafından büyük bir heyecanla karşılandı. Tüm bu yaşananlar sonrasına mutsuz olan bir isim vardı ki o da Sony…

Sony hisseleri çakıldı

Microsoft’un Activison Blizzard’ı 68,7 milyar dolar karşılığında satın alacağının açıklanmasının ardından dünyanın en büyük ikinci oyun şirketi ve Microsoft’un en büyük rakibi Sony’nin hisseleri de dibe vurdu. Haber öncesinde Sony’nin hisse değeri 14.230 Japon yeni (124 dolar) seviyesindeyken, haberin ardından bu sayı 12.410’a (108 dolar) çekildi. Toplamda %14’e yakın değer kaybı yaşandı.

Microsoft, bu satın alım dahil son 5 yılda yalnızca 3 şirketi satın almak için 102 milyar dolar harcadı. Take-Two yakın zamanda mobil oyun devi Zynga’yı 12,7 milyar dolara satın almış ve bu tarihe en büyük oyun sektörü satın alımı olarak geçmişti. Karşılaştırma yaparsanız bu satın alımın ne boyutta olduğunu anlayabilirsiniz.

OKUYUN  Windows 7'den Windows 11'e geçecekler dikkat! Yedeklerinizi almaya başlayın