Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, NASA’ya dava açtığını duyurdu. Sebep olarak ise ajansın 2021 yılının başlarında Elon Musk‘ın sahip olduğu SpaceX’e 2.9 milyar dolarlık anlaşmada bulunan “temel sorunlar” gösterildi.

ABD Federal İddialar Mahkemesi’ne sunulan dava dosyasında NASA’nın yaptığı anlaşmanın haksız olduğu ve bozulması gerektiği söylendi. Blue Origin sözcüsü, CNBC‘ye bazı açıklamalarda bulundu. Sözcü, açıklamasında “NASA’nın İnsan İniş Sisteminde bulunan satın alma sürecindeki kusurları düzeltmeye çalışıyoruz” ifadelerine yer vererek dava sürecini doğrulamış oldu.

NASA ve SpaceX şirketlerinin arasında gerçekleşen satın almanın adaletli olmadığını savunan Blue Origin, ABD’de Ay’a güvenli inişlerin sağlanması için bu durumun ele alınması gerektiğine inandığını söyledi.

Şirket, geçtiğimiz hafta Starship’in “hiç yörüngeye uçmamış ve hala tasarlanmakta olan bir fırlatma aracı” olduğunu belirten bir infografik yayınlamıştı. Elon Musk, Blue Origin’in infografiğine yanıt olarak, şirketin bu tavrını ti’ye alarak göstermişti.

OKUYUN  Elon Musk'ın ortağı: Gerçek bir Jurassic Park yapabiliriz