Google ve Facebook tarafından ortaklaşa başlatılan iki yeni projeyle beraber Amerika Birleşik Devletleri ile Güneydoğu Asya arasına internet kabloları çekecek. Echo ve Bifrost adı verilen bu projeler kapsamında bu alanlarda internetin hızlanması ve daha güvenli hale gelmesi bekleniyor.

İnternet için artan talep, sektörün devlerini yeni araştırmalar yapmaya zorladı. Bu durumda ortak açıklamayı yayınlayan Facebook ve Google yetkilileri, belirli alanlarda internet talebini iyileştirmek için ortak çalışmalar yapacaklarını duyurdu. İki şirketin açıklamalarına göre Amerika Birleşik Devletleri ile Güneydoğu Asya arasına iki internet kablosu çekilecek. Deniz tabanından gelen kabloların internet hızını artırması ve interneti daha güvenli hale getirmesi hedefleniyor.

Facebook’un açıklamasına göre, okyanusun dibinden çekilecek kablolar Kuzey Amerika’yı Singapur ve Endonezya’ya bağlayacak. Yetkililer, bu kabloların internet kapasitesini artıracağına işaret ederek, projenin yasal onay gerektirdiğini vurguladı. Projenin tamamlanmasının ardından bu bölgelerdeki internet kapasitesinin yüzde 70 kadar artması bekleniyor.

kablo projeleri “Echo” ve “Bifrost” olarak isimlendiriliyor

Açıklamada bulunan Google, “Echo” adlı kablolu projeye yatırım yapacağını duyurdu. Bu kablo ile bu alanlarda Google hizmetleri için bekleme süresi azalacak. Echo ile özellikle Google Cloud Platformu‘nu çalıştıran uygulamaların kullanımı daha verimli olacak.

Teknoloji devinin açıklaması, Kuzey Amerika ile Güneydoğu Asya arasındaki bağların güçleneceğini gösteriyor. Ancak bu internet kablolarının ne zaman tamamlanacağı şu anda büyük bir sır. Google, Echo kablosunun 2023 yılında kullanıma girebileceği umudunu dile getirse de bu kesin bir tarih değil. Bifrost’un ne zaman hazır olacağına dair herhangi bir tahmin bile yok.

OKUYUN  Güney Afrika Cumhuriyeti, WhatsApp'ı mahkemeye veriyor