Google, ülke büyük teknoloji şirketlerinin içeriklerini listelemek için medya kuruluşlarına ödeme yapmasını gerektiren tartışmalı yasayı kabul ederse, arama hizmetlerini Avustralya’dan çekebileceğini söyledi.

Bir Senato duruşmasında ve daha sonra bir videoda, Google Avustralya’nın Genel Müdürü Mel Silva, önerilen medya yasasının “Google aramanın çalışma şeklini bozacağını” söyledi. Gelen bir blog yayınında , Silva bu yasa web sayfalarının sınırsız bağlama engelleyecek ve şirket ülkedeki arama hizmeti durdurmak zorunda kalacak dedi aynı zamanda “Yönetilemez mali ve operasyonel riskle birleştiğinde, Kuralların bu sürümü yasalaşacak olursa, bize Google Arama’yı Avustralya’da kullanıma sunmayı bırakmaktan başka gerçek seçenek sunmazdı” diye ekledi.

Tüm bunlar 2019’da Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun (ACCC) medya kuruluşları ile Google ve Facebook gibi teknoloji şirketleri arasında eşitlik sağlamak için gönüllü bir kod oluşturmaya başladığı zaman başladı . Geçen yıl, federal hükümet ACCC’ye bunun zorunlu bir versiyonunu hazırlamasını emretti. Avustralya hükümetinin argümanı, büyük teknolojinin platformlarında haber bağlantılarını ortaya çıkarmaktan yararlandığı yönünde. Google sadece haber bağlantılarını görüntülediğini ve hangi siteyi ziyaret edeceğini seçmesi için kullanıcıya bıraktığını söylese de. Google’ın ülkeyi terk etme tehdidine cevaben Başbakan, şirketin yasalara göre hareket etmesi gerektiğini söyledi ve şunları ekledi ” Açıklığa kavuşturayım. Avustralya, Avustralya’da yapabileceğiniz şeyler için kendi kurallarını koyar. Parlamentoda yapılır. Hükümetimiz tarafından yapılıyor ve burada Avustralya’da işler böyle yürüyor ve Avustralya’da bununla çalışmak isteyenler çok hoş geldiniz. Ancak tehditlere yanıt vermiyoruz”. Arama devi defalarca söyledi ve Google Showcase programı kapsamında kullanıcı aramasını bozmayan ve medya kuruluşlarına ödeme yapmayan bir kodu kabul etmeye hazır . Şirket, her yıl 19 milyondan fazla Avustralyalıya hizmet verdiğini iddia ediyor ve şirketin çekilmesinin ülkenin internetinde önemli bir etkisi olacak. Hükümetin ve şirketin kullanıcı ilgisi için birlikte çalışma zamanı.

OKUYUN  Android 12'de yer alacak yeni Widgetların ilk görüntüsü çıktı