Google, Play Store’da yaşanan güvenlik açıklarını kontrol edebilmek için milyonlarca Android kullanıcısını ilgilendiren “yanıltıcı içerikler” ile ilgili önemli bir adım attı. Şirket, böylece kullanıcılarına daha güvenilir bir mağaza sunmayı planlıyor.

Yayınlanan politikayla ilgili uygulamaya konulacak kararları Google, detaylı bir şekilde ve örnekleri ile anlattı. Kararlara uymayan uygulamalar ise platformdan indirilemeyecek ve yanıltıcı tüm ifadeler platformdan tamamen kaldırılacak.

Yeni politika 3 kural üzerine inşa edilmiş

Yeni geliştirici politikanın ilk kuralı, uygulamam isimlerinin 30 karakterden uzun olmaması. Ayrıca, kullanıcıları yanıltarak daha fazla indirme sağlamak amacıyla kullanılan ‘top, free, download’ gibi uygulama ile doğrudan ilgisi olmayan ifadeler de kullanılamayacak.

Son olarak ise, uygulama ikonlarında örneğin “2020’nin en çok indirileni ya da 2021’in en sevilen oyunu” gibi yanıltıcı ifadeler yer almayacak. Google’ın yeni geliştirdiği politikayla sadece uygulamanın adı ve ikonu değil Play Store’da yer alan uygulama içi görüntüler de artık denetlenecek.

Play Store’un daha güvenli olmasını sağlayacak olan bu kararlar, 2021’in ikinci yarısından itibaren uygulamaya konulacak. Sizce Google’ın geliştirdiği bu politika işe yarayacak mı? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayınız.

OKUYUN  My Hero Academia: The Strongest Hero mobil cihazlar için çıktı