Airtel, Hindistan’ın en büyük operatörü Jio‘ya 4,5 milyar dolar yatırım yaptıktan sonra, Google şimdi ikinci en büyük mobil operatör olan Airtel‘e 1 milyar dolar yatırım yapacak. Ortaklık, “akıllı telefonlara uygun fiyatlı erişim” üzerine odaklanmakta ve Google‘ın ülkede vaat ettiği 10 milyar dolarlık yatırımın bir parçası. Google CEO‘su Sundar Pichai yaptığı açıklamada, “Airtel’deki ticari ve öz sermaye yatırımımız, Google for India Digitization Fund’ın akıllı telefonlara erişimi artırma çabalarının bir devamıdır.” dedi.

Anlaşma, Airtel‘in yüzde 1.28’lik hissesini satın almak için 700 milyon dolarlık bir yatırım ve potansiyel ticari anlaşmalar için 300 milyon dolarlık bir yatırım daha içermekte. Özellikle Airtel ve Google, Airtel‘in Android cihaz serisini “yenilikçi satın alınabilirlik programlar” aracılığıyla genişletmek için çalışacak. Ancak şirketler, bu programların neleri kapsayacağını henüz belirtmedi.

Airtel ayrıca Google ile 5G ağ standartları, bulut ekosistemleri ve daha fazlası hakkında büyük stratejik hedeflere bakacağını söyledi. Airtel başkanı Sunil Bharti Mittal, “Geleceğe hazır ağımız, dijital platformlarımız, dağıtım ve ödeme ekosistemimizle, Hindistan’ın dijital ekosisteminin derinliğini ve genişliğini artırmak için Google ile yakın bir şekilde çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Google, küresel çip sıkıntısı nedeniyle bir gecikmenin ardından 4 Kasım’da satışa sunulan düşük maliyetli 87 dolarlık JioPhone Next akıllı telefon için daha önce Jio ile işbirliği yapmıştı. Jio, Meta ve diğer şirketlerden de yatırım almıştı.

Değerli düşüncelerinizi yorumlarda biz Megabayt ekibiyle paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Yemeksepeti'nin CEO'su Nevzat Aydın itiraf etti: İlk 6 yıl para kazanamadım