Dünyanın en büyük özel uzay şirketi SpaceX, çalışmalarına devam ediyor. Elon Musk’un sahip olduğu şirket, insanları Ay’a ve Mars’a götürmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda da dev roket Starship’in fırlatma testleri devam ediyor ancak son yapılan fırlatma testinde, roket inişe geçtiği sırada infilak etmişti ve şirket bir kez daha amacına ulaşamadı.

Uzun süredir konuyla ilgil konuşmayan Elon Musk ise nihayet sessizliğini bozdu ve açıklama yaptı ve söylentilere son noktayı koydu. Musk, Twitter hesabı üzerinden; Nispeten küçük bir CH4 (metan) sızıntısı, ikinci motorda yangına yol açtı ve elektronik sistemlerin bir kısmını kızarttı. Bu da aracın inişe başladığı sırada CH4’ün itici pompasında yanıcı gaz basıncının artmasına neden oldu.” şeklinde açıklama yaptı.

Starship SN11’e ne oldu?

ABD’nin Texas eyaletinde bulunan SpaceX uzay üssünden Starship SN11 başarılı bir kalkış yaptı. 10 kilometre yükseldikten sonra da iniş yaptı. İniş sırasında roket üzerindeki kameralar arıza yaptı. İnfilak sonucu yayılan sis nedeniyle etrafta bulunan kameralar da net bir görüntü alamadı. Sadece, turuncu bir parlama ve etrafa saçılan enkaz parçaları görüldü.

OKUYUN  Elon Musk, SN10 Starship'in neden patladığını açıkladı