Paylaşılan haber kaynaklarına göre, bir hukuk uzmanı, İngiltere’deki 44 milyon Facebook kullanıcısı adına Meta‘ya dava açmak için bir dava firmasıyla birlikte çalışma başlattı. Verilerin rekabet yasalarını ihlal ederek istismar edildiğini belirten davada İngiltere‘deki Facebook kullanıcıları için 2,3 milyar sterlin (3,1 milyar dolar) tazminat istenmekte.

Rekabet hukuku uzmanı Dr. Liza Lovdahl Gormsen tarafından açılan dava, kazanılan zararlardan pay karşılığında davaları üstlenen bir hukuk firması olan Innsworth tarafından finanse edilmekte. Kullanıcıların Facebook‘u kullanmak için ödeme yapmasalar da, kayda değer değeri olan verileri teslim ettiklerini iddia etmekte.

Lovdahl Gormsen yaptığı açıklamada, “Kullanıcıları, tazminat ödemeden kişisel verilerini alarak istismar ediyorlar. Kullanıcıların şartlar ve koşullara tıkladıklarında bu anlaşmanın ne kadar adaletsiz olduğunu tam olarak anladıklarını düşünmüyorum.” dedi.

Facebook‘un “Birleşik Krallık’ta arkadaşlarınız ve ailenizle tek bir yerde bağlantı kurabileceğinizden emin olabileceğiniz tek sosyal ağ” haline geldiğini de sözlerine ekledi. 

Dava, Ekim 2015’ten 31 Aralık 2019’a kadar olan dönemi kapsamakta.

Bir Meta sözcüsü ise yaptığı açıklamada ise şunları söze getirdi;

“İnsanlar hizmetimize ücretsiz erişiyor. Hizmetlerimizi seçiyorlar çünkü biz onlara değer katıyoruz ve Meta platformlarında hangi bilgileri ve kiminle paylaştıklarını anlamlı bir şekilde kontrol ediyorlar. Bunu yapmalarına olanak tanıyan araçlar oluşturmak için büyük yatırımlar yaptık.”

Federal Ticaret Komisyonu‘nun (FTC) Facebook‘a karşı bir antitröst davasının devam edebileceğini söylediğinden, Facebook bu hafta ABD’de zaten kötü haberler almış bulunmaktaydı. FTC, Meta‘yı rakiplerine karşı “rekabet karşıtı davranış” sergilemekle suçlayarak Instagram ve WhatsApp‘ı satmaya zorlayan bir tavır izliyor.

OKUYUN  Yerli lastikler, elektrikli arabalara enerji tasarrufu sağlayacak