Facebook, bir süredir nedeni belli olmayan nedenlerden dolayı iphone kullanıcılarının oturumunu kapatıyor. Kullanıcılar girmekte oldukça zorlandığı şu günlerde aklımıza Apple ve Facebook arasındaki tartışmalar geliyor. Bu durumları detaylıca inceleyelim…

Facebook Cuma gecesi herkesin iPhone’undan çıkmış gibi görünüyor.
Facebook çökmedi, ancak Cuma gecesi Twitter’da garip bir trend konusu başlattı. Çünkü kafası karışmış iPhone sahipleri sosyal ağın neden kullancıların hesaplarını kapattığını anlamaya çalışıyor. Bu durumun neden olduğuna dair bir açıklama bulunmuyor. Uygulamaya bir iOS uygulaması aracılığıyla erişen herkesin tekrar giriş yapması gerektiği ve SMS iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanan birçok kişinin başlangıçta yeniden bağlanmakta sorun yaşadığı görülüyor.

Sosyal medya paylaşımlarına göre, iki faktörlü kimlik doğrulaması etkinleştirilmiş olan birçok kişi sonunda tekrar oturum açabildi. Ancak SMS kodlarının gönderilmesi çok yavaştı ve bazıları yeniden erişim kazanmak için kimliklerinin resimlerini yüklemek zorunda kaldı.

Bir Facebook sözcüsü şu açıklamayı yaptı: “Bazı insanların şu anda Facebook’a erişimde sorun yaşadığının farkındayız. İşleri olabildiğince çabuk normale döndürmek için çalışıyoruz.”

Rekabet davası ile gündemdeki teknoloji devleri sürtüşme yaşamaya başladı. Son yıllarda özellikle Cambridge Analytica skandalı sonrasında Facebook, ürünlerine gizlilik ve güvenlik özellikleri eklemiş ve Apple, App Store’a güvenlik ve gizlilik özellikleri ekleyerek teknoloji devlerinin dikkatini çekmeye başlamıştır.

App Store’un yeni gizlilik politikası

Tartışmaya girmeden önce, yeni güncelleme aracılığıyla Apple’ın App Store gizlilik politikasında yaptığı değişikliklere bir göz atalım. Kullanıcılar yapılan değişiklikler kapsamında App Store’da yayınlanan uygulamaların kullanıcılara daha açık ve anlaşılır olması gerektiğini savunuyor. Geliştirici, hangi kullanıcı verilerinin toplandığını, nasıl ve nerede kullanıldığını açıklamalıdır.

App Store gizlilik etiketleri

Apple’ın Eylül ayında yeni bir gizlilik güncellemesi başlattığını ve bu hafta kendi gizlilik etiketini yayınladığını da belirtmekte fayda var. Kullanıcılar bu etiketler aracılığıyla Facebook tarafından toplanan veriler hakkında detaylı bilgi edinebilirler. Facebook tarafından toplanan verilerin ayrıntısı ve uzunluğu inanılmaz.

OKUYUN  Stranger Things, 4. sezonu ile kitlesini değiştirecek!

Bu noktada Apple’ın güvenlik özelliklerini geliştirerek cihaz üreticileri ile rekabet etmenin başka bir yolunu da bulduğu söylenebilir. Hatta App Store’un yeni AB yasal teklifine benzer bir yaklaşım benimsediği bile söylenebilir. Avrupa Birliği’nin yakın zamanda Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Pazar Yasası olarak adlandırılan iki yeni yasal öneri sunduğunu hatırlatalım.

DSA ile platform, yasadışı içeriğin platformdan kaldırılması için atılan adımları ve bu adımların neden atıldığını açıklamak zorunda kalacak. 45 milyondan fazla kullanıcısı olan platform, algoritmanın platformdaki ürünleri, tedarikçi sıralamalarını ve önerileri nasıl gerçekleştirdiğini şeffaf bir şekilde açıklayacak. Geniş bir kullanıcı tabanına sahip bir platform, araştırmacıların kritik verilere erişim yetkisini de tanımlayacaktır.

WhatsApp protestosu

WhatsApp, Facebook uygulama ailesinin yıldızlarından biridir ve Apple’ın yeni gizlilik politikasının haksız rekabet yarattığını iddia etmektedir. Şirketin açıklamasına göre, aynı şeffaflık kuralları iMessage için de geçerli olmalıdır. Ancak, iMessage tüm iPhone modellerinde varsayılan uygulama olarak yüklenir, bu nedenle App Store’dan indirilmesine gerek yoktur ve hangi verileri topladığını açıklaması gerekmez.

Ayrıca WhatsApp, kullanıcıların WhatsApp ve iMessage’ı karşılaştırabilmeleri gerektiğini belirtti. WhatsApp ayrıca Apple’ı uygulamaları ve üçüncü taraf uygulamalarıyla aynı kurallara uymadığı için eleştirdi. Şirketin açıklamasına göre Apple’ın bu tutumu WhatsApp’ı rekabette dezavantajlı konuma getirecek.

“Apple için serbest internet”

Cebook’un piyasaya sürülmesi bununla sınırlı değil. Yeni bir gazete ilanı yayınlayan Facebook, “Apple için Bedava İnternet” (Apple ve Bedava İnternet) başlıklı bir ilan daha yayınladı. Şirket, bu reklamda Apple’ın “İnternet’i bildiğimiz şekliyle değiştireceğini” iddia etti. Reklamda yer alan açıklamaya göre, Apple’ın iOS 14 güncellemesi kişiselleştirilmiş reklamcılığı ortadan kaldırdığı için, kullanıcıların favori tariflerine ve spor web sitelerine erişmek için abone olmaları ve ödeme yapması gerekecek.

OKUYUN  Çok beklenen özellik WhatsApp Web için geliyor!

İçerik oluşturucular ve yayıncılar çabaları için eninde sonunda istikrarlı bir gelir elde edecek olsalar da, kullanıcılar verilerde daha fazla söz sahibi olacak. Kullanıcılar bu modeli kullanan dijital platformlar (Netflix ve Prime Video gibi) için ödeme yapmaktan çekinmeyecektir. Diğer içerik hizmetleri için de ödeme yapmaya istekli olabilir.

Öte yandan internette her platform için ödeme yapılması durumu gelir dağılımı yoluyla bilgi edinme sorununu gündeme getiriyor. Bu özgür ve adil bir yöntem değildir.

Apple açıklama yaptı

Açıkçası, bu değişiklikler Facebook’un reklam gelirini ve küçük işletmelerin büyümesini ve gelirini derinden etkileyecek. Ancak Apple bu fikre kesinlikle katılmıyor. Şirket, gizlilik konularına diğer şirketlerin bakış açısından bakmak yerine, kullanıcı haklarını artırdı.

Bir Apple sözcüsü, Facebook’un ilk tam sayfa gazete reklamına yanıt olarak şu cümleleri kullandı:

“Bunun basit bir kullanıcılarımız için öne çıkma ve bu duruma karşı bir duruş belirtme meselesi olduğuna inanıyoruz. Kullanıcılar, verilerinin ne zaman toplandığını ve diğer uygulamalar ve web siteleri arasında nasıl paylaşıldığını bilmeli ve buna izin verip vermeme seçeneğine sahip olmalıdır.”

“İOS 14’teki Uygulama İzleme Şeffaflığı, Facebook’un kullanıcıları izleme ve hedefli reklam oluşturma yaklaşımını değiştirmesini gerektirmez, yalnızca kullanıcılara bir seçenek sunmasını gerektirir” diye açıklamasını sonlandırdı.