Facebook‘un siyahi adayların iş başvurularını “Kültür uyumu” nedeniyle geri çevirdiği ortaya çıktı. Benzer deneyimi yaşayan insanların şikayetleri bu durumu destekler nitelikte.

Salı günü yayınlanan bir Washington Post makalesi, iş başvurusu yapan üç siyahi kişinin tüm nitelikleri karşılamalarına rağmen Facebook’taki işlerinden reddedildiğini duyurdu. İş için başvuran üç kişi, işyerinde ayrımcılığı soruşturan kurum olan Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu‘na şikayette bulundu.

The Post’a göre işe alım müdürlerinden biri üç adaydan birine “İşi yapabileceğinizden hiç şüphe yok, ancak gerçekten bir kültür uyumu arıyoruz,” dedi.

Bir Facebook operasyon müdürü olan Oscar Veneszee Jr. gazeteye yaptığı açıklamada, şirketteki işlere atıfta bulunduğu birçok kalifiye başvuranın “kültür uyumu” olmadığı için reddedildiğine inandığını söyledi:

“Facebook’ta iş görüşmesi yaparken, bana sürekli olarak bir kültüre uymam gerektiği söylendi ve insanları işe almaya çalıştığımda, kültüre uygun insanları bulmam gerektiğini biliyordum. Ama ne yazık ki tanıdığım pek çok insan bu  kriterlere uymaz çünkü buradaki kültür siyahların kültürünü yansıtmıyor.”

Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu geçtiğimiz yaz Facebook ile ilgili bir soruşturma başlatmıştı. Facebook’ta eski bir işe alım görevlisi olan Rhett Lindsey, The Post’a, “Başvuru formunda kültüre uygun bir onay işareti yok, ancak Facebook’ta adayların rengi üzerinde asılı duran görünmez bir bulut gibi” dedi.

 

OKUYUN  Oyuncu otomobili çıktı! Karşınızda Lexus Gamers'IS...