Facebook, Avustralya’dan gelen haberlerin artık haber kaynaklarında görünmeyeceğini duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada olayın içyüzü açıklığa kavuşturuldu, en azından Facebook’un açısından…

En tartışmalı sosyal medya platformlarından biri şüphesiz Facebook’tur. Facebook genellikle dava ve tartışmaların merkezidir ve son zamanlarda Avustralya haber sitelerinden gelen gönderilerin artık platformda yer almayacağını duyurdu.

Büyük tartışma yaratan kararın sonrasında, insanlar Avustralya medyası ile Facebook arasındaki anlaşmazlığın nasıl çözüleceğini bilmek istiyor. Facebook konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Facebook’tan ilginç benzetme

Avustralya’nın haber bağlantıları için ödeme yapılmasını zorunlu kılan mevzuatını eleştiren Facebook, “Bu durum, sırf insanlar arabalarında radyo dinlemek isteyebilir diye otomobil üreticilerinin radyo istasyonu kurmaya zorlamak gibi” derken, bu durumun medya kuruluşlarına çok ciddi paralar ödemeleri gerektirebileceğini ifade etti.

Sosyal medya devi, İnternetin mucidi Tim Berners-Lee’nin Avustralya yasalarının interneti bildiğimiz şekliyle kullanılamaz hale getireceği uyarısından bahsetti. Facebook, insanların nadiren haber içeriği gördüğünü ve 25 gönderide böyle 1 gönderi olsa bile bunun insanlar için çok önemli olduğunu söyledi.

Facebook yetkilileri, haber sitelerinin her yıl milyarlarca reklam kampanyası yürütmek için ücretsiz bağlantı paylaşmak için platformu kullandığına dikkat çekti. Facebook yetkilileri, bu içeriklerin kendi platformları tarafından çalınmayacağını veya orijinal içeriği kendileri için kullanmayacaklarını söyledi.

Facebook internetin gazeteler üzerindeki etkisine dikkat çekiyor

Facebook, internetin ortaya çıkmasının gazeteciliği nasıl etkilediğini bildiklerini, bu nedenle bazı şirketlerin sosyal medyaya tam olarak uyum sağlayabildiğini ancak bazı şirketlerin sorunları olduğunu söyledi. Facebook’un da potansiyel bir gelir kaynağı haline geldiğini vurguladılar.

Facebook’a sunulan iki alternatif bulunduğunu ve bunlardan birinin medya kuruluşlarına para ödemek, diğeri ise haberleri bilgi akışından çıkarmak olduğunu söyledi. Facebook, karar vermede zorluklarla karşılaştıklarını söyledi. Facebook, kararlarını alırken zorlandıklarını söyledi. Firma ayrıca üçüncü bir alternatif olarak sadece haberlerin ücretli paylaşılacağı Facebook Haberler sekmesi fikrini de ortaya koydu.

OKUYUN  Türkiye'nin dijital dönüşümü "MEXT" ile hızlanacak