Ethisphere, 2007 itibariyle düzenli olarak dünyanın en etik şirketleri arasında yer alıyor ve 2021 verilerini paylaşıyor. Dünyada 135 farklı şirketin etik standartları karşıladığını açıklayan şirket, etik değerlerin statüsünün de iyileştiğini belirtti.

Kurumsal etiği tanımlayan ve ölçen Ethisphere, dünyanın en etik şirketlerinin bir listesini yayınladı. Bu bölümde yer almayan şirketler, sürüm listesinde ilk sırada yer alan şirketlerden daha fazla düşünmenizi sağlar…

Ethisphere, 2007’den beri bu listeyi her yıl güncelliyor. O yıldan bu yana Ethisphere, her yıl 6 yeni şirketin etik değerini değerlendiriyor ve 15 yılda 6 farklı şirketi ödüllendirdi. Liste, dünyanın her yerinden yüzlerce şirketi değerlendiriyor, bu da 200’den fazla göstergeye sahip bir sektörde çalışmak isteyenler için çok önemli. Şirket, bu yıl 135 etik kurum olduğuna dikkat çekti.

Dünyanın en etik şirketleri listesinin tümüne, burada bulunan bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Ethisphere’in değerlendirmesine göre dünyadaki en etik teknoloji şirketleri Dell, Hewlett Packard Enterprise, HP, LinkedIn, Microsoft ve Western Digital’dir. Ethisphere’e göre, bu şirketler kültürel, çevresel ve sosyal uygulamalara değer veriyor ve güçlü bir değer zinciri oluşturmak için uyum faaliyetlerine odaklanıyor. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi, Google, Facebook ve Apple gibi şirketlerin neden kötü performans gösterdiği, aslında bu bir merak konusu.

Ethisphere, dünyadaki en etik şirketi belirlemekten memnun değil. Şirket bu konuda kapsamlı bir endeks oluşturdu ve etik değerlerin öneminin son beş yılda yaklaşık yüzde 7,1 arttığını belirtti. Aynı zamanda Ethisphere’in listesine göre Çinli firmaların da büyük sorumluluklar taşıdığı söylenmelidir. Çünkü dünyanın en etik şirketlerinin tüm listesinde Guatemala gibi bir ülkede Ekvadorlu veya Türk hiçbir firma görünmüyor ve ülkenin izlenimi hiç iyi değil.

OKUYUN  Green Hell için nefesler tutuldu! Sonunda konsollara geliyor