Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Arken Jeneratör’ün dünyanın ilk %100 biyodizelle çalışan jeneratörünü ürettiğini kamuyla paylaştı. Prototip olarak üretilen jeneratörün orta vadede ticarileştirilmesi açılması planlanıyor.

Arken Jeneratör’ün İstanbul’da yer alan fabrikasına misafir olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ziyaretinde Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Alaaddin Birkan Yüksel tarafından yürütülen çalışmalar hakkında ve şirketin geleceğe dönük planlarıyla ilgili bilgilendirildi. Varank, fabrikadaki incelemenin ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank, yaptığı açıklamada şirketin kendilerine bir müjde verdiğini söyledi. Bu müjde, Arken Jeneratör’ün dünyada bir ilk olan tamamen biyodizel yakıtlı jeneratörünü üretmiş olması. Henüz prototip olan jeneratör, çevreci kaygıları olan sektörlere satılmak üzere pazarlanacak.

İTÜ’lü girişimcilerle başlatılan bu projenin önü açık görünüyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Arken Jeneratör’ün kendisine sosyal medyadan üzerinden ulaşıldığını, Arken’i ziyaret etmek istediklerini belirtti. İsteği geri çevirmediğini açıklayan Bakan Mustafa Varank, tamamen biyodizel yakıtlı jeneratörle birlikte şirket hakkında da önemli bilgilerde paylaştı.

Mustafa Varank, yaptığı açıklamada girişimcilerin gayretiyle ülke ekonomisinin büyüdüğüne dikkat çekerek şirketin 3 İTÜ’lü girişimci tarafından kurulduğunu belirtti. Üç girişimci tarafından kurulan bir girişimin nasıl büyük bir marka haline geldiğini ve fabrikalaştığını gördüklerinden memnun olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Arken Jeneratör’ün fazla uzun olamayan geçmişe sahip olduğunu söyleyen Varank, bu kısa geçmişe rağmen şirketin şu anda 300 kişiyi iş sahibi olduğunu ifade etti. Ayrıca şirketin gelirinin %50’sini ihracattan elde ettiğini, 72 ülkeye Türkiye’den elektrik jeneratörü satan bir firma olduğunu söyledi.

Tamamen Türk sermayeli olan Arken Jeneratör’ün ürettiği prototip, hayvansal ve bitkisel atıklardan oluşan dizelin geri dönüşüm olarak kullanılması yönteminden faydalanıyor. Ürettikleri jeneratörün patentini alan Arken Jeneratör, orta vadede ürünün prototipini ticarileştirmeyi planlıyor.

OKUYUN  Van Gölü fotoğrafı NASA yarışmasında birinci oldu!