GÜNCELLEME! WHATSAPP’IN KARARINDAN VAZGEÇTİ

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, yeni gizlilik politikalarını onaylamayan kullanıcıların hesaplarının silineceğini açıklamış ve son tarih olarak 15 Mayıs’ı göstermişti. Hindistan merkezli bir haber kaynağı olan “Press Trust of India”, Twitter’dan yaptığı bir açıklama ile şirketin yeni bir karar aldığını ve 15 Mayıs’ta hiçbir hesabın silinmeyeceğini, WhatsApp’ın bundan vazgeçtiğini iddia etti.

WhatsApp yetkilisi haberi doğruladı

WhatsApp’tan yapılan bir açıklama bu iddiayı doğruladı. Şirket adına konuşan sözcü ” Birçok kullanıcı yeni sözleşmeyi kabul etti ancak kabul etmeyenler de var. Bu yüzden kullanıcıları zor durumda bırakmak istemiyoruz. 15 Mayıs’ta hiçbir hesap silinmeyecek. Kullanıcılar 14 Mayıs’ta olduğu gibi uygulamayı kullanmaya devam edebilecek.” dedi. Sözcü ileriki günlerde bilgilendirmeler yapacaklarını da ekledi.

—————————————————————————————————————–

Ülkemizde WhatsApp güncellemesi oldukça tartışılmıştı. Sonrasında sözleşmenin tarihi uzatılmıştı. Şimdiyse 15 Mayıs tarihine alınan uzatma süresi doluyor. Bu süreye kadar hesaplarını onaylayamayan WhatsApp kullanıcılarının hesapları silinecek.

Facebook tarafından satın alınan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, işletme hesapları ile daha fazla veriyi paylaşımı yapabilmek için gizlilik sözleşmesini yenileme kararı almıştı. Kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine sözleşme tarihini 15 Mayıs’a ertelemişti.

Kişisel mesajlaşmaların uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunacağını hatırlatalım ancak işletme hesaplarıyla yapılan mesajlaşmalar şirket tarafından öngörülen şekilde işlenecek. Şirket, bazı ülkeler dışında dünya genelinde bu yeni sözleşmeyi zorunlu tutuyor. Ülkemiz de bu zorunlu tutulan bu ülkelerin arasında yer alıyor.

Kullanıcılar sözleşmeyi onaylamadığında ne olacak?

WhatsApp’ın daha önce paylaştığı bilgilere göre kullanıcılar 15 Mayıs’tan sonra uygulamaya erişim sağlayamayacak. Sözleşmeyi onaylamayan kullanıcılar, birkaç gün hesaplarına gelen mesaj ve aramaları bildirim olarak görebilecek fakat bu mesaj ve aralamaları cevaplamak için kullanamayacak.

Sözleşmeyi onaylamayanlar, 120 gün boyunca “pasif” olacak. Bu süre boyunca da kullanıcılara sözleşmeyi kabul edip etmedikleri tekrar sorulacak. Bu 120 gün boyunca sözleşme kabul edilmeyip hesap tekrar aktif hale getirilmezse, hesaplar otomatik olarak silinecek. Siz WhatsApp kullanmaya devam edecek misiniz? Bu sözleşme hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Jahrein ve Kılıçdaroğlu yayını, Haziran ayı PS Plus oyunları - Megabayt Haftalık Gündem (28.05.2021) - VİDEO