Facebook’un WhatsApp kullanıcılarına dayattığı veri paylaşım gereksinimleri, Amerikan teknoloji devi Apple’ı da rahatsız ediyor. Facebook, kullanıcı verilerini toplamanın bu uygulamayı dayattığına ve dolayısıyla daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağladığına inanmaktadır. Ancak Apple aynı fikirde değil. Bu dev şirket, kişisel verilerin gizliliğini korumak için müşterilerinin yanında duruyor. İşte devlerin veri paylaşımı konusundaki verdikleri savaşın detayları…

Facebook, geçtiğimiz ay WhatsApp’a getirilmesini şart koştuğu yeni gizlilik politikası güncellemesini büyük bir oranda kullanıcı kaybı üzerine rafa kaldırmak zorunda kalmıştı. Güncelleme, mesajların ve profil bilgilerinin gizliliği konusunda soru işaretlerine sebep olmuştu. Milyonlarca kullanıcı WhatsApp’a sırt çevirip rakipleri Telegram ve Signal gibi mesajlaşma platformlarına geçmesiyle sonuçlanırken tartışmaya teknoloji devi Apple da katıldı.

The Guardian’ın yayınladığı habere göre, önümüzdeki günlerde iPhone kullanıcıları “Facebook uygulamasının kişisel bilgilerinizi kullanmasına izin veriyor musunuz?” benzeri bir mesaj alacak.

Kullanıcılar, Apple tarafından gönderilen bu mesaja olumsuz bir yanıt verdiğinde takdirde, Facebook’un veri toplama izinlerini doğrudan kısıtlanacaktır. Aynı zamanda yapılan uygulama sadece Facebook’u kapsamıyor. Reklam amaçlı veri yükleyen tüm uygulamalar için iPhone kullanıcıları telefonlarında ve tabletlerinde aynı mesajı göreceklerdir.

Facebook, bu kişisel bilgilerin kullanıcılara daha iyi bir deneyim sağlamak için kullanıldığına inanmaktadır. Reklam verenler, size doğru zamanda doğru reklamları göstermek için bulunduğunuz yerden sağlığınıza kadar büyük miktarda veri kullanıyor.

Apple, arka planda bilgi toplayan uygulamalara bildirimde bulunarak şirketin verilerini kademeli olarak kısıtlamayı planlıyor. Önümüzdeki aylarda ise yapılacak güncellemelerle, iPhone kullanıcıları herhangi bir kişisel veriyi uygulama ile paylaşmamayı seçebilecekler.

Facebook, elde edilen verilerin bir kısmının reklam için kullanılmasına rağmen, verilerin bir kısmının kullanıcı gizliliği için gerekli olduğunu iddia ediyor. Bu Apple uygulamasının kendi hizmetlerini ve reklamlarını öne çıkarmaktan başka bir amacı yoktur.

OKUYUN  Facebook, hack skandalının gölgesinde yeni özelliğini duyurdu!

Apple CEO’su Tim Cook şunları söyledi: “Toplanan tüm verilerin iyi niyetle toplandığını varsayarsak, artık bu sorunu görmezden gelmeyeceğiz.” Facebook CEO’su Mark Zuckerberg Apple’ı gizlilikten çok reklam rekabeti nedeniyle bu kararları almakla suçladı.