2019 senesinde bir anda hayatımıza giren Covid-19‘un etkileri son günlerde kaybolmaya başladı. Covid-19’un etkisini azaltmasıyla çoğu sektörde toparlanmalar yaşandı. Pazar araştırma şirketi Newzoo, oyun sektöründe en çok para kazanan halka açık şirketleri duyurdu.

2021 yılının en çok para kazanan oyun şirketi Newzoo raporuna göre Tencent Games oldu. Mobil oyun sektöründe önemli bir yere sahip olan şirket, PUBG Mobile ve Call of Duty gibi yapımlarla geçtiğimiz sene 32,2 milyar dolarlık gelir elde etti. 2020’de bu sayı 29,3 milyar dolardı.

Rapora göre ikinci sırada PlayStation markasıyla bilinen Sony yer alıyor. Sony, 2021 yılında 18,3 milyar dolar kazandı. Sony‘nin ardından gelen isim ise 15,3 milyar dolar ile Apple oldu. Dördüncü sırada 12,9 milyar dolar ile Microsoft yer alıyor.

Oyun alanında en çok gelir elde eden şirketler sıralamasında 5. sıra Google‘ın. 2021 yılında Google, 11 milyar dolar kazandı. Google‘ı 6.’lık ile takip eden şirket ise 9,6 milyar dolarla NetEase yer alıyor. NetEase‘in ardından 8,1 milyar dolar ile Blizzard geliyor. Sekizinci sırada 8,1 milyar dolar ile Nintendo ve dokuzuncu sırada 6,5 milyar dolar ile EA yer alıyor.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Xbox Series'in kutulu oyunlarının kapak tasarımları için değişikliğe gidiliyor