Otomotiv piyasasın, 2023 yılına zamlarla birlikte giriyor. Yeni yılın ilk resmi iş gününde birçok otomobil markası, internet sitelerindeki fiyat listelerini kaldırdı ve "Fiyatlar güncellenmektedir" duyurusunu paylaştı. Sektöre yakın kaynaklar, sıfır otomobillere %4 oranında zam beklendiğini belirtiyor.

2023-01-02 11_18_11-Window

Sıfır otomobillere yapılması beklenen %4 zam ile birlikte bazı modellerin vergi dilimi değişeceği için bu modellerde zam oranı daha da yüksek olacak. 2022 yılı içerisinde otomobil markalarının her ay fiyat listelerini güncellediğini ve fiyatları arttırdığını gördük. Kurdaki yükseliş ve artan maliyetler bu zamları beraberinde getirmişti. Hatta bazı markalar bir ay içerisinde 3 kez fiyat arttırımına gitmişti. Bu da 2022 yılı içerisinde otomobil fiyatlarında toplamda %70'lik bir zam oranını ortaya çıkarmıştı.

Ekonomim gazetesinden Aysel Yüce'in haberine göre, Renault, Volkswagen, Hyundai gibi markaların zam oranlarını bugün açıklaması bekleniyor. 

Zam oranı %4 seviyesinde bekleniyor

Otomotiv veri analiz şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, hafta sonu ekip olarak markalarla yaptıkları görüşmeler ve analizler sonucunda bu hafta yapılacak zam oranının ortalama yüzde 4 olmasını beklediklerini söyledi.

55dc03ab38f531ba983f106fbdf6496a0d69f4f4

Lamborghini'nin yeni hibrit süper arabası! Lamborghini'nin yeni hibrit süper arabası!

Neredeyse tüm popüler otomobil markaları fiyat listelerini 'güncellemeye' almış durumda. Türkiye'nin en popüler otomobil markası Fiat'ın ise 5 Ocak tarihini beklediği belirtiliyor.

Sıfır otomobil fiyatlarının artışı sonrası ikinci el otomobil pazarında da fiyatların yükselmesi bekleniyor.