Konya Büyükşehir Belediyesi, ülke tarihinin en büyük siber saldırısına maruz kaldı. Yaklaşık 1 milyon kişinin kişisel verileri çalındı.

Sözcü gazetesinin haberine göre, 29 Mart 2021 tarihinde yapılan siber saldırı, ülke tarihinin gördüğü en büyük veri sızıntılarından birinin yaşanmasına yol açtı. Aralarında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin çalışanlarının da bulunduğu 1 milyon kişiye ait TC kimlik numarası ve çeşitli kişisel bilgiler, bilgisayar korsanlarının eline geçti. Belediyeden çalınan veriler, siber suçlular tarafından kullanılan bir forumda satılığa çıkarıldı.

Saldırılarla ilgili açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Yetkilileri, ” Son dönemde yurtdışından ülkemizdeki kurum ve kuruluşlara yönelik siber saldırılarda büyük artışlar olmaktadır. Belediyemi de sıklıkla bu saldırılara maruz kalmaktadır. Belediyemiz sistemlerinde de 29.03.2021 tarihinde yoğun şekilde saldırılar yapılmıştır. Bu esnada web sayfamızda açık şekilde yayınlanan veriler ve bu verilerle ilgili erişim loglarında sızıntı olduğu, ayrıca içinde çok az sayıda kişisel e-posta ve telefon numarası bulunduğu da tespit edilmiştir.” açıklamalarında bulundu.

Emniyet güçlerinin konuyla ilgili bilgilendirildiğini açıklayan KBB, konunun yargı aşamasında olduğunu ve sonuç alınır alınmaz basın açıklaması yapılacağını belirtti. Bilişim altyapısının güçlendirildiği ve siber saldırı ihtimaline karşı verilerin daha iyi korunacağı da yetkililer tarafından eklendi

OKUYUN  Hackerlara karşı simülatör: CyberBattleSim