Japonya’nın siber güvenlikten sorumlu bakanı, hiç bilgisayar kullanmadığını kabul etmesi ve USB bağlantı noktasının ne olduğu konusunda hiçbir fikri olmadığını söylemesi üzerine büyük tartışmalar çıktı.

2020 Tokyo Olimpiyatları‘ndan da sorumlu olan iktidar partisi milletvekili Yoshitaka Sakurada, Çarşamba günü bağımsız ve muhalefet milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

AP’nin geçtiği habere göre; Sakurada “Yardımcıma talimatlar veriyorum ve bu yüzden bir bilgisayara kendim girmiyorum. Ama işimizin kusursuz olduğundan eminim.” dedi. Elektrik şebekesi ve kötü amaçlı yazılım hakkında soru sorulduğunda Sakurada, USB’nin şebeke sistemlerinde “temelde hiç kullanılmadığını” ve ne olabileceğini bilmediğini söyledi.

Bakanlar, Başbakan Shinzo Abe tarafından seçildi ve Sakurada geçen ayki son Kabine değişikliğinde görevine seçildi.

Bakanın siber güvenlik veya Olimpiyatların ele alınmasında çok fazla sorumluluğa sahip olması beklenmese de, Sakurada’nın yüksek profilli beceriksizliği Başbakan Abe için bir utanç olarak görülüyor. Meiji Üniversitesi mezunu olan 68 yaşındaki Sakurada, ilk olarak 1996 yılında Tokyo yakınlarındaki Chiba vilayetini temsil ederek parlamentoya seçildi.

OKUYUN  Dünyanın ilk yenilebilir maskesi üretildi! Tabii ki Japonya'da...