Dijital çağın merkezi, silikon vadisinde yalnızca çağ boyunca yeni fikirler üretmekle kalmayıp aynı zamanda teknolojinin her yıl çalışma biçiminde devrim yaratan birkaç teknolojik firma etrafında dönüyor. Son on yılda flip telefonlardan VR cihazlarına ve dijital implantlara kadar elde edilenler övgüye değer ve tabii bunlar yapılırken bir hak olarak garanti edilen özel alanın göz önünde bulundurulması gerekir. Ancak milyar dolarklık şirketlerin bile buna sadık kalması giderek zorlaşıyor. Şirketlerin güvenlik zafiyetleri ve uğradıkları saldırılar birçok insanın kişisel verilerinin istenmeyen insanların eline geçmesine neden oluyor.

Telefonica Tech’in Siber Güvenlik Raporu’nda güvenlik tehditleri incelendi. Analiz edilen 2000 tehdit arasından, bunların yaklaşık bin kadarı en büyük iki firmaya yönelik: Google ve Microsoft. Google, yaklaşık 550 saldırıyla listenin başını çekerken ve Microsoft, 432 saldırıyla ikinci sırada yer aldı. Tüm başarılı saldırıların %50’sinin, kullanıcılar için en hassas verilere ve gelişmiş gizlilik endişelerine sahip en büyük kullanıcı veri tabanlarına sahip firmalara yönelik gerçekleştirildiği kaydedildi.

Listenin ikinci sırasındaki Microsoft’un da milyonlarca kullanıcıdan oluşan bir veritabanı var ve rapordaki Oracle, Cisco, SAP ve diğer beş şirketle birlikte güvenlik sistemlerini güçlendirmeleri gerekmekte.

OKUYUN  Mobil cihazların yüzde 40'ı tehlikede! Rapor açıklandı...