Akıllı telefonunuzun şarkı çok çabuk bitiyorsa sizin için bazı ipuçları hazırladık. Yeni bir telefon almaya karar verdiğinizde, en son işlemci, HD kamera, iyi ses, uzun ömürlü pil gibi tüm temel özelliklerin olup olmadığını kontrol edersiniz ama çoğu zaman bir şeyi unutursunuz: Pil ömrü. Ya da iyi bir batarya ya sahip telefon aldınız ama yine de şarjı çabuk mu bitiyor? Bunun birçok nedeni olabilir. Tabii ki yanımızda bir powerbank ile dolaşmak da bir çözüm ama kesinlikle telefonunuzun pilinin hızlı bitmesine neden olacak bazı sorunlar olabilir. Ancak yine de, büyük ekran boyutu, birden fazla sensör ve işlemcilerin daha yüksek sürümleri, telefonunuzun pilini olumsuz etkiler. Kalıcı çözüm hala uzak görünüyor. Ancak pil ömrünüzü korumanın ve eskisinden daha iyi hale getirmenin yolları var. İşte pilinizden en iyi şekilde yararlanmanız için ipuçları ve püf noktalar:

1- Titreşim bir batarya katili! Titreşimi kapatın

Titreşim telefonunuzun zil sesinden daha fazla pil gücü kullanır. Yazarken ya da mesaj ve arama için bildirim alırken titreşimi tamamen kapatmayı ya da titreşim düzeyini çok düşük düzeyde tutmak işinize yarayacaktır. Titreşimi kapatmak size pil gücünüzü korumanızda yardımcı olacak.

2- Siyah renk pil tasarrufu sağlar

Oldukça şaşırtıcı gelebilir ama siyah renkli duvar kağıdı kullanmak ve telefonunuz destekliyorsa karanlık mod kullanmak pil ömründen tasarruf sağlar. Eğer akıllı telefonunuz AMOLED ekrana sahipse koyu renkli duvar kağıtlarıyla pil tasarrufu edebilirsiniz. Bunun nedeni, AMOLED ekranlardaki piksellerin yalnızca parlak renkleri aydınlatmak için pil gücü tüketmesi ve karanlık görüntülemek için enerji gerektirmemesidir. Basit mantık, daha az parlak renk sayısı, daha az güç tüketimi.

3- Kullanılmadığında özellikleri kapat

Bluetooth, GPS, Wi-fi, mobil veri (ve tabii ki internetinizi paylaşmak için hotspot) bir akıllı telefonun önemli özelliklerinden. Ancak bu özellikler aynı zamanda çok da pil tüketen özellikler. Kullanmadığınız zamanlarda, özellikle piliniz bittiğinde bu özellikleri kapalı tutun. Kullanmanız gerektiğinde ise geri açın.. . Düşük pil gücü sırasında pil tasarrufu modunu ve hatta Uçak modunu açmak, pili uzun süre korumanıza yardımcı olabilir.

4- Otomatik senkronizasyonu kapatın

Gmail, Twitter, WhatsApp ve daha pek çok uygulama dahil olmak üzere birçok uygulama, en son güncellemeleri sunmak için verileri sürekli yenilemek için otomatik olarak senkronize eder. Ancak unutmayın, akıllı telefonunuzda daha fazla arka plan görevi çalışması yapacak ve bu da daha fazla pil gücünüzü emecektir. Ayarlar'a, Google hesabına giderek ve her zaman bilgi almanız gerekmeyen tüm uygulamalar için otomatik senkronizasyonu kapatarak kapatabilirsiniz.

5- Ekran Widget'larını kapatın

Ana ekranınızda tüm bilgileri görmeyi seviyorsanız widget'lar muhtemelen sevdiğiniz özelliklerdendir. Ancak widger'lar telefonunuzun şarjının çabuk bitmesine neden olur. Akıllı telefonunuzun pil ömründen tasarruf etmek için gereksiz olan widget'ları silebilirsiniz.