Brezilya Adalet Bakanlığı, Apple üretimi iPhone telefonların yanında şarj cihazı olmadan satılmasını ülke genelinde yasakladı. Alınan bu karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Apple, 13 Ekim 2020'de düzenlediği etkinlikte iPhone 12'nin kutusundan şarj cihazı çıkmayacağını açıklamış ve o günden bu yana iPhone kutularından sadece USB-C Lightning kablo çıkıyordu. Apple bunun sebebi olarak ise karbon dioksit emisyonlarının azalmasına yönelik bir adım olduğu söylenmişti.

Eski telefonlardan altın çıkarılabilir mi? 210 cep telefonunundan ne kadar altın çıktı? Eski telefonlardan altın çıkarılabilir mi? 210 cep telefonunundan ne kadar altın çıktı?

Apple'a para cezası da geldi

Brezilya Adalet Bakanlığı,  iPhone 12 ile 13'ün Ulusal Telekomünikasyon Ajansındaki (Anatel) satış izninin iptal edilmesinin yanı sıra ayrıca Apple'a tüketiciye zarar verdiği gerekçesiyle 12,2 milyon Brezilya reali (yaklaşık 2,3 milyon dolar) para cezası kesti.

Kararda, Apple hakkında priz için şarj cihazı olmadan iPhone 12 ve 13 sattığı için geçen aralıkta Ulusal Tüketici Sekreterliği (Senacon) tarafından dava edildiği bildirildi.

Kararın sebebi olarak, bir ürünü eksik veya temel işlevleri olmadan satmak, tüketiciye karşı ayrımcılık yaparak bir ürünü eksiksiz bir şekilde satmayı reddetmek ve sorumluluğu üçüncü şahıslara yüklemek olduğu ifade edildi.

resized_ec4c6-7f710a7fiphone11proadapter100811752orig2

Xiaomi de şarj cihazını kaldırıyor

Xiaomi'nin kendi ismiyle ürettiği telefonlarda şarj adaptörü vermememe uygulaması Mi 11 ile başlamıştı. Ancak Redmi modellerinde bu uygulama henüz yoktu. Fakat Hindistan’da satışa çıkan Redmi Note 11 SE modelinin kutusundan adaptör çıkmayacak.

Resmi bir açıklama olmadığı için bu durumun tek seferlik mi yoksa kalıcı bir uygulamamı mı olacağı belli değil. Maliyet odaklı telefonlar için bu uygulamanın yapılması maliyeti daha da düşürmek adına uygulanabilir duruyor.

Çevreyi koruyan bir hareket olsa da maliyet tasarrufu sağlaması açısından önemli. Redmi Note 11 SE’nin kutusundan SIM kart çıkarma iğnesi, USB-C kablosu, koruyucu kılıf, garanti belgesi ve hızlı başlangıç rehberi çıkıyor. Şimdilik şirketin Hindistan’da sattığı diğer telefonların kutusunda şarj adaptörü yer almaya devam ediyor.

Bunlarla birlikte Redmi Note 11 SE için yapılan bu uygulamanın diğer telefonlarda olup olmaması hakkında herhangi bir bilgi yer almıyor. Ancak, kutulardan şarj adaptörünü çıkaran üretici sayısının artması, sektörde gittikçe yaygınlaşacağını gösteriyor.