Sahillerde insanların çoğunlukla ayak parmaklarına yapışan bu su canlıları, excirolana chiltoni adlı Cirolanidae familyasındaki bir izopod türüdür. Bu su böceklerinin yakın zamanlarda ABD'de sahil yürüyüşçülerine veya yüzen insanlara yönelik bir dizi saldırıdan sorumlu olduğu bildiriliyor.

et yiyen su bocekleri izopodlar (1)

Et yiyen su böceklerinin saldırısına uğradı

Saldırgan izopodların hedefi olan San Diego'lu Tara Sauvage, su kabukluları ile karşılaşmasının ayrıntılarını paylaşmak için bir haber kanalına konuştu.

Su böcekleri tarafından saldırıya uğrayan plaj müdavimi şu açıklamada bulundu: "Acı vericiydi!

et yiyen su bocekleri izopodlar (2)

“Sudan atladım ve bu çok şok ediciydi. Ayağımın her yerinde ve parmaklarımın arasında kan vardı. Aynı küçük piranalar beni ısırmış gibiydi.”

Kuma gömülü olarak yaşıyorlar

Uzmanlara göre, excirolana chiltoni yıl boyunca Amerika'nın batı kıyılarında bulunur ve genellikle hayatlarının çoğunu kumun derinliklerine gömülü olarak geçirirler. Kuma gömülü olarak yaşamalarının nedeni ise, kıyı şeridine vuran leşlerle beslenmeleri olarak belirtiliyor.

et yiyen su bocekleri izopodlar (3)

Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar! Kaldırımları yürünemeyecek hale getiren scooter'lar için yeni karar!

Scripps Oşinografi Enstitüsü'nde profesör olan Ryan Hechinger, verdiği bir demeçte, “Ölmekte veya hırpalanmış olan hayvanlar gibi taze etleri yemeyi seviyorlar” dedi.

1993 tarihindeki bir makaleye bile konu olmuşlar

Ayrıca WordsSideKick.com'ın bildirdiğine göre, Los Angeles Times'ın 1993 tarihli bir makalesine göre, bu tür yaratıklar kendilerini insanlara gösterdiğinde, izopodlar tırtıklı çeneleri ile eti 'hızlı ve temiz bir şekilde kesmek' için kullanırlar.

Sonuç olarak, bu çöpçüler leşleri aynı bir karınca sürüsü gibi hızlıca yiyerek, geride sadece iskeletlerini bırakabilirler.

Ancak insanlara karşı saldırılar oldukça nadirdir ve sadece çok sayıda izopod belli bir bölgede biriktiğinde zaman zaman bu saldırılar meydana gelebilir.