Dünya genelinde ortaya çıktığından bugüne kayıtlı olarak 5 milyon insanın hayatına mal olan koronavirüsün yeni mutasyonları ortaya çıkmaya devam ediyor. Yetkililer yaptıkları açıklamada, Delta varyantından daha bulaşıcı olabilecek bir alt varyant tespit ettiklerini belirtti.

İlk kez İngiltere’de görülen ve ‘AY.4.2’ isimli varyant, İsrail ve ABD’de de tespit edildi. 3 farklı kıta ve 3 farklı ülkede tespit edilmiş olan varyantın Delta varyantından daha bulaşıcı olabileceği düşünülüyor. AY.4.2 varyantı yavaş yavaş birçok ülkede görülmeye başlandı.

İlk kez İngiltere’de görülmesinin ardından gün İsrail’de bir çocuğun da bu mutasyonlu virüsü taşıdığı belirlendi. Çocuğun Moldova’dan gelmiş olması da durumun ciddiyetini gösteren diğer bir nokta.  Ayrıca ABD’den de konuyla ilgili bir açıklama geldi. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, “Veritabanımızda bize rapor edilen 10’dan az vaka var.” ifadeleri kullanıldı. ABD’li yetkililere göre bu varyant, ülkenin farklı farklı yerlerinde görüldü.

Delta varyantının bir alt varyantı

İsrail Sağlık Bakanlığı Genel Direktörü Nachman Ash, AY.4.2’nin delta varyantının bir alt varyantı olduğunu ve Delta’dan çok farklı olmadığını belirtti. Ancak AY.4.2’nin Delta’dan daha bulaşıcı olabileceği düşünülüyor.

Tıp dünyası, AY.4.2 varyantının yeni bir dalgaya yol açabileceğini düşünüyor. Özellikle de aşılama hızlarının düşmesi ve aşı olan insanların artık yapabilecekleri bir şeyin kalmaması, salgında yeni bir dalganın yaşanmasına neden olabilir. Uzmanlar imkanı olan herkesin aşı olması gerektiğini üstüne basa basa söylüyor.

OKUYUN  Rusya, 5. nesil ve tek motorlu bir savaş uçağı üretiyor!