Yeni COVID-19 varyantı Omicron, son günlerin en çok konuşulan konularından. Tüm dünyada büyük endişe yaratan Omicron varyantı Güney Afrika’da ortaya çıkmış ve birçok ülkede az sayıda olsa da görülmüştü. Şimdiye kadar görülen en güçlü koronavirüs varyantı olabileceğinden korkulan Omicron’un ilk semptomları da ortaya çıktı.

58 vaka bildirilen ve yeni varyantın en çok görüldüğü yer olan Güney Afirka’dan bir doktor, Omicron varyantı taşıyan hastalarda görülen semptomları anlattı.

Tabii ki henüz yeni bir varyant olduğu için daha kapsamlı incelemeler yapılması gerekiyor. Ama şimdilik Güney Afrikalı doktor Dr. Angelique Coetzee‘nin tespit ettiği semptomları bilmekte de yarar var.

Omicron’un semptomları neler?

Dr. Angelique Coetzee, Omicron olarak bilinen ‘B.1.1.529’ varyantının, aşısız ve yaşlılar için tehlikeli olduğunu belirtti. Ancak ilk verilere bakıldığında Omicron varyantından enfekte olmuş kişilerin çoğunluğu genç erkekler olarak gözüküyor. Doktor Coetzee’nin yeni varyantın semptomlarıyla ilgili The Tellegraph’a yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Semptomları daha önce tedavi ettiklerimden çok farklı ve çok hafifti. Bir veya iki gün boyunca kas ağrısı ve yorgunluk hissediliyor. Şimdiye kadar enfekte olanların tat ve koku kaybı yaşamadıklarını tespit ettik. Bazılarının hafif öksürük, bazılarının hiçbir semptomu yoktu. Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor.”

Coetzee, 20’den fazla hastasından birinin 6 yaşında bir kız olduğunu ve hastalığının ilk günlerinin zor geçtiğini ifade etti.

Bu varyanta karşı önlemleri elden bırakmayalım ve koronavirüs aşımızı olalım.

OKUYUN  Dünyanın en ucuz akıllı telefonu tanıtıldı